„Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum” – tak brzmi hasło przewodnie 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który rozpocznie się 20 marca i potrwa do 2 kwietnia. Dziewięć koncertów jubileuszowej edycji wydarzenia odbędzie się w Warszawie, trzy kolejne zaplanowane są w salach koncertowych orkiestr symfonicznych z Poznania, Katowic i Wrocławia. Wszystkie koncerty będą dostępne bezpłatnie online.
Wybitne kompozycje i najlepsi wykonawcy
Podczas jubileuszowego festiwalu wystąpią czołowe polskie zespoły symfoniczne i chóralne, a także plejada uznanych wokalistów, m.in. Natalia Rubiś, Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Aleksandra Kubas-Kruk, Krystian Krzeszowiak, Mariusz Godlewski, Łukasz Konieczny, Tomasz Konieczny.
W koncercie inauguracyjnym maestro Andrzej Boreyko wraz z Filharmonią Narodową poprowadzi „Mszę C-dur” Beethovena oraz 2 utwory Krzysztofa Pendereckiego – „Adagietto” z „Raju utraconego” i „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem”. Z kolei w koncercie finałowym pod jego batutą zabrzmią utwory Pendereckiego, Pärta, Ravela i Kanczelego (prawykonanie europejskie utworu „Libera me”). W repertuarze wyłącznie beethovenowskim usłyszymy maestro Jerzego Maksymiuka z Sinfonią Varsovią – ten koncert zaplanowany jest na wtorek, 23 marca.
Muzyka symfoniczna
Z koncertami symfonicznymi wystąpią takie polskie zespoły jak Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy (utwory Pendereckiego i Oliviera Messiaena), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Dawida Runtza (utwory Beethovena i Sibeliusa oraz „Koncert Es-dur” na trąbkę Haydna z kadencjami K. Pendereckiego w wykonaniu Gábora Boldoczki), a także Sinfonietta Cracovia prowadzona przez Jurka Dybała (utwory Pendereckiego, Takemitsu i Barbera).
W siedzibie NOSPR-u w Katowicach wykonana zostanie „Missa solemnis” Beethovena, którą poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela wraz z doborowymi solistami, takimi jak Julia Lezhneva (sopran), Terry Wey (kontratenor), Joshua Ellicott (tenor), Sascha Emanuel Kramer (tenor), Sebastian Noack (bas), Wolf Matthias Friedrich (bas), zaprezentują „Pasję według św. Jana” Bacha w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Opera i kameralistyka
W kontynuacji cyklu „Nieznane opery” Łukasz Borowicz przedstawi dwa jednoaktowe dzieła – Paula Hindemitha Sancta Susanna i Gustava Holsta Savitri. Intrygująco zapowiada się koncert kameralny Kwartetu Śląskiego, który wykona wszystkie kwartety smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego oraz Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna z pianistką Aleksandrą Świgut.
Podczas festiwalu kontynuowana będzie promocja najmłodszej generacji wykonawców: z recitalami fortepianowymi wystąpią Łukasz Krupiński i Andrzej Wierciński.
Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 publiczność będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach wyłącznie wirtualnie – za pośrednictwem internetowego streamingu. Zeszłoroczny festiwal, który po raz pierwszy korzystał z takiej formy przekazu, miał ponad 130 tysięcy słuchaczy.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia.