Eurostruś to przede wszystkim Zwierzyniec, który można zwiedzać z przewodnikiem – raj dla najmłodszych odwiedzających. Tutaj można nie tylko dowiedzieć się wielu rzeczy o czworonogach i skrzydlatych, ale też zobaczyć je z bliska, a niektóre nawet wziąć na ręce lub pogłaskać. Na miejscu można też skorzystać z noclegu w domku letniskowym i cieszyć się pobytem w pięknej okolicy nad rzeką Liwiec.
POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI
Ewa pochodzi z Warszawy. Jako dziecko wakacje spędzała u rodziny w uroczej wsi Borzychy nad rzeką Liwiec. Później wybudowała tam domek letniskowy, gdzie jeździła razem z córką Elizą. Z czasem weekendowe kontakty z wiejskim życiem spowodowały, że postanowiła przenieść się na stałe na wieś, aby żyć blisko natury, w ciszy i spokoju, z możliwością relaksu w ogródku, w lesie czy nad rzeką.
Z czasem założyła tam fermę strusi afrykańskich, ale po pewnym czasie zmuszona była zamknąć hodowlę, zostawiając tylko zaprzyjaźnionego strusia Tango. Chciała jednak nadal być aktywna, a jej marzeniem było stworzenie miejsca atrakcyjnego dla wszystkich, ale przede wszystkim dla dzieci. W toku rozmów z córką Elizą i znajomym Markiem zrodził się pomysł agroturystyki. Na początku powstały zagrody dla zwierząt wybudowane w starym wiejskim stylu. Używane przy ich budowie materiały pochodziły z poprzedniej działalności lub zdobyte były od osób, którym nie były już potrzebne.
Na początku w gospodarstwie zamieszkały struś Tango, koza Róża, bażanty, króliki, kury ozdobne oraz kaczki. Stopniowo liczba zwierząt zwiększała się, aby osoby regularnie odwiedzające obiekt mogły zobaczyć nowych mieszkańców. Tak powstał Zwierzyniec Eurostruś.
Wraz z rozwojem obiektu zwiększała się liczba gości, którzy coraz częściej pytali o nocleg. Gospodarze kolejno przygotowali pole namiotowe z zapleczem sanitarnym i kuchennym, wiatę z grillem i miejsce na ognisko, a potem zbudowali domki letniskowe. Wtedy zmieniono nazwę na Wypoczynek w Eurostruś.
SIELSKIE OPOWIEŚCI
Kontakt ze zwierzętami jest wyjątkowym przeżyciem. Każde jest inne, każde ma swój charakter i każde odczuwa. Niektóre chętnie pozują i prezentują swoje umiejętności. Dobrym przykładem jest Tango, który chętnie pokazuje taniec godowy. Kury czują, kiedy gość nie ma złych zamiarów, a wtedy bez strachu usiądą na jego głowie. Większość zwierząt pamięta, że wizyta gości to czas dodatkowych smakołyków.
Obcowanie ze zwierzętami często ma działanie terapeutyczne. Do Zwierzyńca często przyjeżdżała bardzo cicha dziewczyna, mająca problem z relacjami z ludźmi. Nawiązanie bliskich kontaktów z królikami i kurami zmieniło ją diametralnie. Otworzyła się na ludzi i obecnie pomaga w oprowadzaniu gości.
Przyjeżdża też tutaj ciekawa rodzina. Tata pracuje zdalnie, mama się relaksuje, a dzieci z radością pomagają przy doglądaniu zwierząt i oprowadzaniu gości. Często wstają bardzo wcześnie i cierpliwie czekają na przybycie gospodarzy, aby od rana być ze zwierzętami.
CO PROPONUJE EUROSTRUŚ
Eurostruś to przede wszystkim zwiedzanie z przewodnikiem Zwierzyńca, bo to zwierzęta są tutaj największą atrakcją. Goście dowiadują się wielu ciekawych rzeczy na temat poszczególnych mieszkańców, ich charakteru, zachowań i zwyczajów. Niektóre zwierzęta można pogłaskać, przytulić, wziąć na ręce, pokarmić. Inne lubią pokazywać swoje sztuczki – struś Tango często tańczy przed gośćmi, indyk dyskutuje, alpaka Lala dopomina się jedzenia. Najmłodsi mogą przejechać się na kucyku o imieniu Ania.
Dla osób poszukujących pobytu na wsi przeznaczono wolnostojące 5-osobo- we domki letniskowe. W każdym jest sypialnia, salon, aneks kuchenny i łazienka. Domki są ogrodzone, więc goście mogą przyjeżdżać ze swoimi czworonogami, a bawiące się dzieci są tu bezpieczne. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci są duży plac zabaw, przejażdżka na sianie w przyczepie ciągnikowej oraz kolekcja starych sprzętów rolniczych.
Oferta dla grup zorganizowanych to zwiedzanie Zwierzyńca, zajęcia rękodzielnicze, przejażdżki na sianie, obserwacja ryb w stawie i ognisko z poczęstunkiem.
GOSPODARZE
Ewa, Eliza i Marek to główne postacie przedsięwzięcia. Łączy ich miłość do natury i chęć bezpośredniej, aktywnej relacji z ludźmi. Oprowadzając gości po Zwierzyńcu dużo rozmawiają, nawiązują nowe znajomości i cieszą się, gdy odwiedzający powracają.
Ewa, po długiej i trudnej pracy w korporacjach, zmieniła diametralnie swoje życie. To dla niej nowe wyzwanie. Jako właścicielka gospodarstwa koordynuje realizację wszystkich działań, zajmuje się finansami, zakupami i inwestycjami. Od czasu do czasu zabłyśnie talentem kulinarnym – dla niektórych gości przygotowuje smakowity smalec i ogórki małosolne.
Marek to super fachowiec. O zwierzętach wie wszystko, z radością dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z Ewą i Elizą. Oprowadzając gości snuje opowieści nie tylko o zwierzętach, ale też o życiu na dawnej wsi. Dba o dobrostan zwierząt oraz ochronę przyrody. Potrafi też rzeźbić i wykonuje pamiątki rękodzielnicze.
Eliza to ciepła, wyjątkowo otwarta na ludzi i otoczenie osoba, która uwielbia dzieci. Jej sposób przekazywania wiedzy o zwierzątkach budzi podziw rodziców i wychowawców. Kocha naturę i kontakty z ludźmi. Ciekawie i żywiołowo opowiada o zwierzętach, a jej ulubieńcem jest struś Tango, który często pięknie dla niej tańczy. Dlatego otrzymała przydomek Eliza Strusiowa.
ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA
Zasady zrównoważonej turystyki w Eurostruś to:
• segregowanie odpadów – na całym terenie oraz w domkach są kosze do segregacji odpadów, bioodpady nadające się do spożycia oddawane są zwierzętom, reszta trafia do kompostownika i wykorzystywana jest jako bionawóz,
• działania przeciw marnowaniu jedzenia – współpraca z firmami prowadzącymi handel owocami i warzywami pozwala na odbiór produktów niezdatnych dla ludzi, ale dobrych dla zwierząt, również goście przywożą niewykorzystane produkty dla zwierząt,
• kultywowanie tradycji poprzez ekspozycję starych sprzętów i narzędzi rolniczych, spotkania z lokalnymi twórcami i zespołami – można posłuchać dawnej muzyki, pouczyć się gry na ukulele, dowiedzieć się jak wygląda proces tworzenia płaskorzeźby.