Aktualności

NOC MUZEÓW 2022 W WARSZAWIE

202 warszawskie placówki przygotowały specjalną ofertę dla odwiedzających podczas Nocy Muzeów, która po raz pierwszy od 2 lat będzie świętowana w Warszawie bardzo hucznie. Przeróżne wydarzenia zaplanowano na 14 maja w każdej ze stołecznych dzielnic, a po mieście będą tej nocy kursowały specjalne, często zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursów została zwiększona do godz. 2.30 nad ranem.

Program warszawskiej Nocy Muzeów został ogłoszony 10 maja w zajezdni MZA przy ul. Stalowej, którą też będzie można odwiedzić w sobotnią noc. Pojazdy odrestaurowane przez warsztaty autobusowe (Somua z 1927 roku czy osobowa Warszawa) będą także woziły pasażerów na przygotowanych trasach lub prezentowane na terenie zajezdni Stalowa.

Informator warszawskiej Nocy Muzeów 2022 w języku polskim do pobrania w wersji pdf

Atrakcje w całym mieście

Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów nie biorą udziału tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę będzie można wybrać się na spacer po ruinach Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zwiedzić zakamarki kina Iluzjon. Na Białołęce zaplanowano dwie wyprawy kajakobusem (kajakami po Kanale Żerańskim i zabytkowym autobusem z przewodnikiem, który zabawi gości gawędą), na Bielanach będzie można zajrzeć do schronu przeciwatomowego z lat 50., a na Mokotowie po raz pierwszy pojawi się szansa odwiedzenia pracowni rzeźbiarki Wandy Czełkowskiej, artystki zmarłej w 2021 r.

Przy pl. Defilad działać będzie interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki, dzięki której każdy uczestnik będzie mógł swoje zdjęcie zobaczyć w formie znanego obrazu. W Muzeum Sportu z kolei zaplanowano pokaz judo z gościem specjalnym Pawłem Nastulą, pokaz karate, kendo, szermierki integracyjnej, działać też będą: strefa testowa Łuksport – testy sprzętu i kiermasz łuczniczy.

Wydarzenia plenerowe i online

Miasto zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych, których będzie w tym roku aż 84 – wystawy plenerowe, nocne spacery po ogrodach, spacer śladami warszawskiego getta czy koncerty np. w Muzeum Fryderyka Chopina.

Dla tych, którzy wolą uczestniczyć w Nocy Muzeum bez wychodzenia z domu przygotowano ofertę online. 20 instytucji wyemituje w sieci specjalny, wirtualny program. Będzie można nie wychodząc z domu zwiedzić Fabrykę Wedla, pospacerować po budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy odbyć wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Noc Muzeum po ukraińsku

Tegoroczna nocna akcja będzie okazją do wspólnego spędzenia czasu z gośćmi z Ukrainy, którzy są w wielu warszawskich domach.

– Z myślą o nich zaplanowano informator także w języku ukraińskim, a 34 placówki przygotowały specjalny program, np. oprowadzanie po Muzeum Warszawy w języku ukraińskim czy nocne malowanie w Muzeum Łazienki Królewskie – zapowiedziała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra, która prezentowała ofertę Nocy Muzeów 2022 wspólnie z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim.

fot. Rafał Motyl

Komunikacja miejska

Wydłużony czas kursów i linie nocne

Podczas tej wyjątkowej nocy wyjątkowo będą kursowały pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Niektóre autobusy i tramwaje później niż zwykle zjadą do zajezdni. I tak, autobusy linii 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 będą jeździły do godz. 2:30. Od 19:00 do 1:00 zabiorą pasażerów co ok. 10 minut, a po godz. 1:00 – co ok. 15 minut.

Będą też dodatkowe kursy linii N13, N24, N25 i N32, a wiele tras autobusów nocnych obsłużą większe niż zazwyczaj wozy.

Do godziny 2:30, z takimi samymi częstotliwościami jak autobusy, będą kursowały tramwaje linii 2, 4, 9, 24, 26 i 33. Do godziny 23:00 zostanie wydłużone kursowanie „zabytkowej” linii 36.

Ponadto, od godziny 18:00 wszystkie kursy tramwajów linii 1 będą do pętli Banacha. Od godziny 23:00 tramwaje linii 4, 9 i 26 pojadą na trasach skróconych: 4 Wyścigi – Annopol; 9 P+R Al. Krakowska – Wiatraczna; 26 Wiatraczna – Os. Górczewska, a 33 na wydłużonej: Metro Młociny – Woronicza.

Pociągi metra linii M1 i M2 do godziny 1:00 będą kursowały co siedem i pół minuty.

Bezpłatna autobusowa linia muzealna A

Na przejażdżkę zabytkowym autobusem wokół centrum od godziny 19:00 – 22:00 zabierze linia A. Zabytkowe autobusy, które będą ją obsługiwały, bez zatrzymywania się na przystankach pojadą trasą:
Pl. Defilad – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – E. Plater – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – Pl. Defilad.

Bezpłatna autobusowa linia muzealna N

Drugą specjalną linią będzie N. Obsługujące autobusy elektryczne będą kursowały trasą:
Pl. Narutowicza– Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – Grzybowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Moliera – Senatorska – Miodowa – Bonifraterska – Muranowska.
Autobusy N będą jeździły od godziny 19:00 do 2:00 zatrzymując się na wszystkich przystankach na trasie.

Bezpłatna linia tramwajowa M

Również tramwaje będą miały tej nocy specjalna linię – M. Obsłużą ją zarówno najnowsze składy Tramwajów Warszawskich, jak i te zabytkowe. Spotkać je będzie można w godzinach 13:30 – 18:00 na trasie:
Pl. Narutowicza – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Kijowska – al. Tysiąclecia – Zajezdnia Praga,
a w godzinach 19.00 – 22.00 na trasie:
Pl. Narutowicza– Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka.

Pełny program

Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl, a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.

Informator warszawskiej Nocy Muzeów 2022 w języku polskim do pobrania w wersji pdf

fot. Rafał Motyl
Facebook