Niecały miesiąc do Świąt, a to oznacza świąteczne jarmarki! Jako pierwszy wystartował w Warszawie Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Mieście. Stołeczne dzielnice także szykują dla swoich mieszkańców liczne kiermasze, targowiska i imprezy przedświąteczne. To stara warszawska tradycja, a wydarzenia miały często charakter charytatywny, co oddawały nazwy takie jak „bazar dobroczynny”.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Mieście
Główny Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczął się w piątek 24 listopada na Międzymurzu Piotra Biegańskiego – od Kolumny Zygmunta aż po Wąski Dunaj. Potrwa do 7 stycznia 2024 r.
Na straganach będzie można znaleźć rękodzieło, wytwory rzemieślnicze i artystyczne oraz kulinarne przysmaki:
✨ bombki polskich producentów,
✨ litewskie wyroby wędliniarskie
✨ wyroby z ceramiki, drewna,
✨ pamiątki warszawskie,
✨ ukraińskie haftowane koszule,
✨ góralskie oscypka i wyroby z Podhala,
✨ biżuterię, ceramikę artystyczną,
✨ wyroby ze skóry i z drewna,
✨ ciepłe szale, czapki, wełniane skarpety i rękawice,
✨ pierniki i kolorowe lizaki.
Będzie też gastronomia – pajdy chleba ze smalcem, gorące kasztany, węgierskie kołacze, rybki na gorąco, czuburaki, gofry i owoce w czekoladzie.
Atrakcją jarmarków są pokazy kowalstwa oraz kolędy wykonywane na saksofonie. I oczywiście Mikołaj, który w weekendy będzie rozpoczynał dyżur w południe, a w dni powszednie po 16.00
Jarmark będzie czynny:
od niedzieli do czwartku w godzinach od 11.00-20.00,
w piątki i soboty – 11.00-21.30,
25 i 26 grudnia – 11.00-21:30.
Świąteczne targi w dzielnicach
Mniejsze jarmarki i bazary świąteczne zaplanowano w wielu dzielnicach Warszawy.
✨ 2 grudnia, godz. 11.00-15.00. Świąteczny Żoli Bazar. To specjalna edycja żoliborskiej garażówki w Forcie Sokolnickiego, przy ul. Czarnieckiego 51.
✨ 2 grudnia, godz. 14.00-18.00. Rembertowska Choinka – impreza świąteczna przed Urzędem Dzielnicy Rembertów (ul. Generała Antoniego Chruściela „Montera”).
✨ 9 grudnia, godz. 10.00-16.00. Piknik z występami artystycznymi przy Urzędzie Dzielnicy Wesoła (ul. 1. Praskiego Pułku 33)
✨ 16 grudnia, godz. 12.00-18.00. Finał akcji „Choinka pod choinkę”. Prócz losowania tysiąca drzewek będą gwiazdkowe warsztaty i jarmark rękodzieła. Wydarzenie przed Urzędem Dzielnicy Bemowo (ul. Powstańców Śląskich 70).
✨ 16-17 grudnia, godz. 11.00-20.00. Weekendowy jarmark na Plaży Wilanów.
Jarmarki dawnej Warszawy
Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków dotarła na teren Polski z Niemiec. Tamtejsi rzeźnicy, producenci serów i cukiernicy wystawiali swoje produkty w grudniu na targach. Dołączyli do nich rzemieślnicy sprzedający zabawki i wiklinowe kosze.
W grudniu 1905 roku Mikołaj Bibikow, ówczesny prezydent Warszawy, zezwolił na dodatkową sprzedaż artykułów spożywczych m.in. na Rynku Starego Miasta i na trotuarze przy ogrodzie Saskim, natomiast sprzedaż choinek mogła odbywać się m.in. na placu Żelaznej Bramy, Podwalu i na Pradze przy ul. Targowej.
W Warszawie w XIX wieku dużą popularnością cieszyły się bazary dobroczynne, na których sprzedawano wyroby własne oraz darowane przedmioty. Można było tam nabyć pieczywo przekazane przez właścicieli piekarni, zabawki czy kandelabry i świeczniki od zamożnych przedsiębiorców. Cały dochód był przekazywany organizacjom, które pomagały ubogim. Damy i ich córki szyły ciepłą odzież, która trafiała do ubogich rodzin i przytułków.
Na Krakowskim Przedmieściu sprzedawano gotowe choinki z ozdobami, czyli przystrojone piernikami i orzechami.