100-letnia tradycja sadownicza i 3 pokolenia zajmujące się sadownictwem i przetwórstwem jabłek. Gospodarze kultywują także tradycje północnego Mazowsza i Kurpi poprzez organizację warsztatów tkackich.
W Chacie Pod Dębami zaznaliśmy ciszy i spokoju, smakując regionalne potrawy i przetwory wytwarzane z tutejszych owoców. Gospodarz – pan Stanisław – w roli przewodnika pokazał nam największe atrakcje w okolicy, a podczas warsztatów odkryliśmy tajemnice sadu i dowiedzieliśmy się, jak wyrabia się soki.
Kolejną atrakcją był szybki warsztat tkacki, w ramach którego zobaczyliśmy, jak tka się tradycyjne chodniczki czy makatki. Pani Henryka i pan Stanisław sprawili, że poczuliśmy się tu jak w domu i zapomnieliśmy o bożym świecie.
Dzień pełen atrakcji zakończyliśmy kosztując wyśmienitej szarlotki, pysznych, domowych nalewek i wspólnym ogniskiem na skraju sadu. Warto dodać, że w sadzie, który jest w rodzinie gospodarzy od 100 lat, znajdziemy 12 odmian jabłek i 2 odmiany gruszek. Jabłko Jonagold otrzymało Laur Marszałka Mazowsza.
CIEKAWE HISTORIE:
Nawet nie wiedziałem, że może być tyle różnych odmian jabłek!
Krzysztof z Kielc
Przyjeżdżam do Chaty pod Dębami od kilku lat. Uwielbiam atmosferę tego miejsca. Gospodarze przemili. A od tkania można się uzależnić – to niesamowicie rozluźniające i uwalniające myśli zajęcie.
Joanna z Warszawy
OFERTA:
Dojazd:
Wyjazd z Warszawy drogą nr 61 na Legionowo, Pułtusk. Za Pułtuskiem, w miejscowości Kleszczewo skręt w prawo w drogę nr 57 aż do Makowa Mazowieckiego. Tam kierujemy się na drogę nr 60 w kierunku Karniewa. W Karniewie skręcamy w prawo w ulicę Jesionową, dalej pierwszą ulicę w prawo w ul. Kolonia.
Oferta podstawowa:
• Warsztaty w tematyce sadownictwa: od zapylania do zbierania jabłek, trochę o pszczołach, feromonach, podstawy założenia domowego sadu. O robieniu soków – wspólne robienie soków i picie. Rozpoznawanie jabłek po smaku z zakrytymi oczami.
• Warsztaty tkackie – chodniczki, makatki. Można przyjeżdżać na krótsze pobyty i kończyć swoje prace.
• Ognisko w sadzie.
• Wycieczki zorganizowane po okolicy – bus do 9 osób.
• Możliwość organizacji spływu kajakowego i przejażdżek konnych.
• Zimą możliwość organizacji kuligu.
• Własne produkty do kupienia: jabłka, soki, nalewki, ciasta.
Konieczność umówienia się klienta:
Każdorazowo należy uzgodnić swój przyjazd z właścicielem. Możliwe warsztaty indywidualne, po uprzednim umówieniu.
Oferta ma charakter całoroczny.
Oferta dostępna cały rok. Zimą: Sylwester, Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc.
Możliwości wyżywienia:
Gospodarstwo oferuje pełne wyżywienie, bazujące na lokalnych produktach i własnych owocach.
Możliwości noclegu:
Domek z trzema pokojami dwuosobowymi lub wynajem całego domku 6 osobowego. Na sąsiedniej działce znajduje się drugi domek (tzw. „Domek Babci”) dysponujący miejscem na 9 osób – 4 duże pokoje, 2 łazienki.
Przykładowe ceny:
Noclegi: 35-40 zł/os/noc lub cały domek od 180 zł (maks. 6 os.)
Warsztaty edukacyjne – ceny zależą od liczebności grupy.
SPECJALNOŚĆ W MENU: szarlotka, domowe nalewki