W lesie

BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY. MAJOWE KONWALIE I POLANY BUDNIKÓW

Ogromne konwaliowiska i jasne polany – pozostałości po budnikach pracujących tutaj w XVII i XVIII wieku. Pnie drzew oplecione bluszczem. Dolina i rezerwat rzeki Rawki wyznaczającej na sporym odcinku granicę między mazowieckim a łódzkim. Siedliska bobrów, spacerujące w porannej mgle łosie i gdzieniegdzie ślady okopów – pozostałości po I wojnie światowej. W pobliżu niesamowita osada fabryczna z XIX wieku i źródła termalne.

WIĘCEJ POMYSŁÓW NA WIOSENNE WYPRAWY

To chyba dość, by zachęcić do odwiedzenia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, choć w maju wystarczą zapewne kwitnące konwalie. Ten duży kompleks leśny pomiędzy Żyrardowem a Skierniewicami znajduje się na terenie dwóch województw. Przez park przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę ze Skierniewicami, można więc wysiąść z pociągu Kolei Mazowieckich bezpośrednio w parku: w Suchej Żyrardowskiej, Jesionce lub Radziwiłłowie Mazowieckim – ostatniej stacji na Mazowszu.

Polany, osada fabryczna i wody termalne

Bolimowski Park Krajobrazowy zajmuje tereny dawnych puszcz historycznych, m.in. Bolimowskiej, Wiskickiej i Jaktorowskiej. Zdecydowaną większość powierzchni parku stanowią lasy sosnowe, wśród których można natrafić na rozległe konwaliowiska oraz śródleśne, niespotykane nigdzie indziej w centralnej Polsce polany – pozostałość po budnikach, mieszkańcach puszczy, którzy żyli ze stałej wycinki i karczowania lasu.
Park jest idealnym miejscem na długie spacery, a ostatnio popularnością zaczęły się cieszyć również ekstremalne rejsy kajakowe po Rawce.

Wycieczkę pieszą lub rowerową można zakończyć w Żyrardowie – dawnej osadzie fabrycznej. To perełka architektury industrialnej na światową skalę: XIX-wieczna osada zachowała się niemal w całości i jest z ogromną dbałością rewitalizowana przez władze samorządowe.

Stąd już tylko chwila drogi do Suntago we Wręczy, czyli olbrzymiego parku wodnego z basenami, zjeżdżalniami i saunami, a także strefą wellness i spa. Podobne atrakcje oferują termy w Mszczonowie z basenami z wodą termalną i atrakcjami specjalnymi: sztuczną rzeką, ławeczkami i leżankami napowietrzającymi i gejzerami wodnymi oraz jacuzzi.

Tropem zwierząt i owadów – ścieżki przyrodnicze

Obszar Bolimowskiego Parku Krajobrazowego jest dobrym miejscem do uprawiania turystyki pieszej dzięki ścieżkom wyznaczonym na jego terenie. W części należącej do województwa mazowieckiego jest ich pięć.

Najpopularniejszymi mieszkańcami parku są bobry. Aby zobaczyć ślady ich bytności – ścięte drzewa, tamy czy żeremia – należy udać się spacer 4-kilomerową ścieżką „Rokita ostoja bobrów”. Jest ona do przejścia tylko w okresie wegetacyjnym (od kwietnia do października). Trasa rozpoczyna się przy moście na Rawce we wsi Budy Grabskie, a następnie ciągnie się wzdłuż doliny rzeki. Na przebycie pętli należy przeznaczyć 1,5-2 godziny.

Rozpoczynający się we wsi Sucha Żyrardowska „Szlak żyrardowski” to szansa na zapoznanie się z roślinnością torfowisk i łąk parku, które opisują tablice zamocowane na kolejnych przystankach trasy. Na pokonanie 10-kilometrowego szlaku trzeba poświęcić ok. 5 godzin.

„Ścieżka entomologiczna w dolinie Rawki – owady lądowe” to 15-kilometrowy odcinek rozpoczynający się przy Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej we wsi Budy Grabskie. Spotykane na jego trasie tablice edukacyjne opisują występujące na terenie parku owady.

„Ścieżka entomologiczna w dolinie Grabinki – owady wodne” rozpoczyna się przy leśniczówce Prochowy Młynek i ciągnie się wzdłuż rzeki Grabinki, będącej dopływem Rawki. Trasa ta ma 4-kilometry i – podobnie jak opisana wcześniej – rekomendowana jest osobom zaprawionym w leśnych wędrówkach.

fot. Bartosz Mika
Facebook