Relacje ludzi i zwierząt, wykluczenie, filmy katastroficzne – to tylko niektóre z wątków poruszanych przez stołeczne teatry w najnowszych produkcjach. Premiery w tym miesiącu zaplanowano w Teatrze Studio, Och-Teatrze, Teatrze 21, Teatrze Żydowskim i Powszechnym. Wszystkie wydarzenia finansuje m.st. Warszawa.
Piękny początek w Teatrze Studio
Twórcy spektaklu „Piękny początek”, który miał premierę 8 marca w Teatrze Studio, przyglądają się wątkom z filmów katastroficznych takich jak: „Armageddon”, „Titanic” „Twister” i „Interstellar” i opowiadają historie miłości, heroizmu oraz tajemnice ujawniające się w najmroczniejszych chwilach.
W przedstawieniu występują m.in. Maja Pankiewicz, Marcin Pempuś i Monika Świtaj. Spektakl powstał na podstawie aktorskich improwizacji oraz tekstu Darii Sobik.
Lata 70. w Och-Teatrze
Najnowsza premiera Och-Teatru to powrót komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma, której cenzura PRL w latach 70. ubiegłego wieku nie dopuściła na scenę w legendarnym warszawskim STS-ie. Po raz pierwszy udało się ją wystawić dopiero w czasach „Solidarności”, jesienią 1980 r. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.
Premierę sztuki „Ciemny grylaż” w reżyserii Cezarego Żaka zaplanowano na 17 marca w Och-Teatrze.
Miasto bez Żydów
Teatr Żydowski zaprasza 22 marca na premierę spektaklu „Miasto bez Żydów” w reżyserii Karoliny Kirsz, który oparty jest na motywach powieści Hugona Bettauera. Była to pierwsza w Europie publikacja antyfaszystowska – w Austrii wydana w 1922 roku, a w Polsce w 1925 roku.
Spektakl analizuje mechanizmy wykluczenia oraz przygląda się temu, jak często deklaracje ideowe rozmijają się z rzeczywistością.
W przedstawieniu wystąpią m.in. Adrianna Kieś, Piotr Chomik i Małgorzata Majewska.
O ludziach i o zwierzętach
Także 22 marca Teatr 21 zaprasza na premierowy pokaz „Siedmiu historii okrutnych” w reżyserii Justyny Wielgus. To spektakl o relacjach ludzko-zwierzęcych, w których zwierzęta stają się równorzędnymi bohaterami opowieści.
Spektakl powstał z inspiracji książką Sunaury Taylor „Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt”. Premiera jest częścią międzynarodowego programu Pokaż język, realizowanego przez Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.
Człowiek z…
Twórcy „Człowieka z papieru. Antyopery na kredyt”, nowego spektaklu w Teatrze Powszechnym, odwołują się do „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta, fantazjują o nigdy niedokończonym trzecim filmie Andrzeja Wajdy z cyklu „Człowiek…” i zastanawiają się, co dziś stałoby się z Agnieszką – bohaterką „Człowieka z marmuru”.
Nowy spektakl Teatru Powszechnego w reżyserii Jakuba Skrzywanka to przedstawienie pełne blichtru, splendoru, blasku i sztucznych cyrkonii, w którym występują m.in. Karolina Adamczyk, Klara Bielawka i Michał Czachor. Jego warszawską premierę zaplanowano na 23 marca.
Więcej informacji o kulturalnych wydarzeniach w stolicy można przeczytać na: kultura.um.warszawa.pl