Na wsi

DOLINA BOBRÓW. ŚWIAT Z KOŁBIELSKIEJ WYCINANKI

Dolina Bobrów to jedno z ostatnich miejsc, w których można zapoznać się z nadświdrzańskim folklorem kołbielskim i samemu zasmakować tworzenia ludowych wycinanek w tym stylu. A także samodzielnie upiec chleb w prawdziwym chlebowym piecu, wziąć dział w wykopkach czy sprawdzić, na czym polega młócenie cepem. Gospodarstwo należące do sieci zagród edukacyjnych przygotowane jest zarówno na przyjmowanie jednodniowych wycieczek przedszkolnych i szkolnych, jak i na kilkudniowe pobyty grup i gości indywidualnych.

POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI

Pomysł gospodarstwa agroturystycznego Ani i Marka narodził się w związku z długimi dojazdami Ani do pracy w Warszawie. Zmiana miejsca pracy na Mińsk Mazowiecki też nie poprawiła sytuacji. Realizacja planów firmy wymagała pozostawania w pracy po godzinach. Do tego dochodziły studia najpierw w Radomiu, później w Warszawie i w Siedlcach. To powodowało, że Ania docierała do domu dopiero w nocy. W pewnym momencie nie dawała już rady i miała dość takiego życia. Zaczęła myśleć o zmianie i znalezieniu alternatywy pozwalającej na zarabianie pieniędzy na życie w inny sposób. Po wybudowaniu domu postanowili z mężem, że piętro zostanie przeznaczone na działalność agroturystyczną, a oni zamieszkają na parterze.

Z perspektywy czasu gospodarze wspominają ten okres najsympatyczniej – wspólna kuchnia była miejscem spotkań i rozmów na różne tematy oraz okazją do poznawania ludzi. Z biegiem lat wyremontowali i zaadaptowali budynek gospodarczy na mieszkalny, gdzie zostały przeniesione pokoje gościnne. Dobudowane zostały też liczne dodatkowe chaty i pomieszczenia z przeznaczeniem na warsztaty.

Tworząc gospodarstwo oboje starali się zachować jego dawny wiejski charakter, co zostało docenione w licznych konkursach na piękne zagrody wiejskie, zielone lato, innowacje w agroturystyce, mistrzostwo agro, w ramach których gospodarze zdobyli liczne dyplomy i wyróżnienia.

SIELSKIE OPOWIEŚCI

Przez wiele lat funkcjonowania gospodarstwo odwiedziło mnóstwo osób i grup. Wpisy w księdze pamiątkowej pozwalają wrócić myślami do ich pobytów oraz sympatycznych podziękowań.

Goście podkreślają sielskość tego miejsca i wspaniałą atmosferę. Nauczyciele piszą o świecie dziwnym i tajemniczym, który dla dzieci jest ciekawym i intrygującym dzięki formule prowadzonych warsztatów. Niektórzy twierdzą, że wizyta tutaj jest jak wyprawa po skarb ukryty w tradycji mazowieckiej wsi, która pokazuje, jak żyć w zgodzie z naturą i w poszanowaniu wartości kulturowych. Inni dziękują gospodarzom za powrót do korzeni i robienie tego w sposób interesujący dla młodego pokolenia. Wizyty tutaj to niezapomniane lekcje historii. Jeszcze inni zauważają, że Dolina Bobrów ocala od zapomnienia stare eksponaty dając im drugie życie. To wyjątkowy powrót do przeszłości. Dla dzieci każde poszukiwanie skarbów jest niezapomnianym przeżyciem dostarczającym wielu wyjątkowych emocji.

CO PROPONUJE DOLINA BOBRÓW

Całoroczna oferta gospodarstwa skierowana jest do gości w każdym wieku. Sprzyja temu rozległy teren zapewniający swobodę oraz możliwość zróżnicowania charakteru pobytu.

Noclegi w drewnianym domu dostępne są w salach dla grup zorganizowanych liczących 3–11 osób, zaś w budynku murowanym można nocować w pokojach dla 2–6 osób.

Dwa budynki to też dwa odrębne ogrody posiadające tereny zielone, place zabaw, boisko sportowe, altany z grillem, salę biesiadną, sale warsztatowe, pole namiotowe, miejsce na ognisko i grill z ławeczkami, wypożyczalnię rowerów.

W ramach zagrody edukacyjnej i warsztatów ekologicznych prowadzone są różne zajęcia mające na celu przybliżenie zwyczajów, obrzędów i pracy na wsi, często nieznanej i niedocenianej. Edukacja w gospodarstwie dostosowana jest do wiedzy uczestników i odbywa się poprzez bezpośredni ich udział w zajęciach gospodarskich i rolniczych zmieniających się razem z porami roku. Można samodzielnie uczestniczyć w wykopkach ziemniaków, rozpoznawaniu owoców i warzyw po smaku i dotyku, poznawaniu maszyn i urządzeń rolniczych. W stodole prezentowane są typy upraw, zboża i ich rodzaje, dawna uprawa roli czy młocka cepami lub działanie warsztatu tkackiego. Są też warsztaty kulinarne – wyrabianie placków, wypiek chleba oraz warsztaty rękodzieła – tkactwo i wycinankarstwo.

Dolina Bobrów to wyjątkowe miejsce oferujące również warsztaty relaksacyjne, terapeutyczne, zajęcia jogi, biwaki, wycieczki rowerowe i spływy kajakowe, ale także organizację ślubów w plenerze, komunii, zjazdów integracyjnych, wieczorów panieńskich i kawalerskich.

GOSPODARZE

Babcia Zosia – zajmuje się ogrodem i warzywnikiem, dba również, aby żaden gość nawet nieświadomie nie zniszczył jej pracy i grządek, nic nie umknie jej uwadze.

Ania i Marek – wspólnie zajmują się gospodarstwem, sprzątaniem, zakupami, codziennymi obowiązkami, obsługą gości. Marek prowadzi zajęcia z dziećmi, jak szukanie skarbów z wykrywaczem meta- li, Ania koordynuje działania wszystkich domowników i gości, prowadzi gry i zabawy z dawnych lat oraz gry terenowe.

Dzieci – Kasia i Mikołaj pracują zawodowo, pomagają w pracach porządkowych w gospodarstwie. Mikołaj prowadzi zajęcia ze strzelania z łuku, a Kasia pomaga w promocji obsługując media społecznościowe.

ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA

Gospodarstwo stosuje zasady zrównoważonej turystyki poprzez:
• zastosowanie oszczędnych źródeł światła i instalacji elektrycznych,
• promocję działań oszczędzających energię elektryczną – we wszystkich pomieszczeniach w obiekcie są informacje, aby gasić światło,
• segregowanie odpadów w działaniach gospodarstwa, jak i wśród turystów, wszystkie kosze na śmieci oznaczone są kolorami i informacjami o segregacji,
• eliminację chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, nawożenie wyłącznie naturalnym końskim obornikiem,
• kultywowanie i ochronę kultury kołbielskiej w postaci kultury kulinarnej, strojów, rzemiosła artystycznego – okoliczne twórczynie ludowe i gospodynie prowadzą warsztaty, np.: wyplatanki z siana, wycinanki kołbielskie,
• współpracę z lokalną społecznością – zakupy od pobliskich gospodarzy produktów z ich gospodarstw, takich jak mleko, jaja wiejskie, warzywa i owoce z pobliskich sadów,
• pomoc członków społeczności lokalnej w organizacji zajęć np. powożą oni wozem w trakcie przejażdżek dla gości po okolicach, zimą powożą saniami podczas kuligów.

Dane kontaktowe

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE DOLINA BOBRÓW
Anna i Marek Michalik 05-332 Siennica, Wólka Dłużewska 5
+48 668 831 622
Strona www
Instagram
Facebook