PODRÓŻESMAKI

WĘGRÓW I LIW. HISTORIA I MAGIA DOLINY LIWCA

Dolina Liwca to wyjątkowo malowniczy szlak pogranicza Mazowsza i Podlasia, który przyciąga nie tylko turystów, ale też filmowców. Gotycki zamek z częściowo zrekonstruowanym drewnianym przygródkiem, miasteczko Węgrów, w którym czas biegnie zupełnie w innym rytmie, a w barokowej bazylice kryje się magiczny artefakt… Witajcie w krainie rycerzy i mistrza Twardowskiego!

miniprzewodnik do pobrania (pdf)

fot. MROT

 

Gotycki zamek i meandry Liwca

Szlak Doliny Liwca biegnie od Suchej do Paplina. Pokonanie jego poszczególnych odcinków – pieszo lub autem – pozwala na podziwianie malowniczych krajobrazów z meandrującą rzeką i zabytków z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Zimą najwięcej atrakcji zapewnią wizyty w Liwie, na Sowiej Górze i w Węgrowie. Dotarcie w niespiesznym tempie do wszystkich najciekawszych miejsc regionu zajmie w sumie co najmniej 6 godzin.
Zobacz też: MEANDRY BUGU I LIWCA. KAJAKI, ROWERY I ŚWIĘTY SPOKÓJ

Punkt pierwszy na szlaku: Liw. Niewielka miejscowość z niedużym gotyckim zamkiem, wokół którego powstał park kulturowo-historyczny otwarty w 2019 r. Teren został otoczony stylizowaną palisadą, a dla najmłodszych powstał rycerski plac zabaw. Przez łąkę poprowadzono na podzamcze stumetrowy pomost nawiązujący do historycznej konstrukcji zwanej przygródkiem.

Zamek strzegł niegdyś granic księstwa mazowieckiego przed najazdami Jaćwingów i Litwinów, a później także Tatarów. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zbrojownia, na razie, jak wszystkie placówki kultury, zamknięte do odwołania.

Najpiękniejsze krajobrazy z meandrami doliny Liwca można oglądać z położonej na południe od Liwa Sowiej Góry. Punkt widokowy znajduje się kilka minut drogi za Jarnicami. Kochają to miejsce nie tylko turyści, ale też filmowcy, którzy trzykrotnie zorganizowali w tej okolicy plan filmowy. To właśnie tutaj Jan Jakub Kolski realizował plenerowe zdjęcia do ekranizacji „Pornografii’’ Witolda Gombrowicza, a Filip Bajon kręcił sceny „Ślubów panieńskich’’ Aleksandra Fredry. Przyjechali tu również japońscy filmowcy pracujący nad filmem „Persona non grata”.

Schodzimy z Sowiej Góry i ruszamy autem do stolicy Doliny Liwca, czyli Węgrowa – miejscowości szczycącej się ponad 600-letnią historią.

Widok na Dolinę Liwca i Zalew Węgrowski, fot. Jacek Maria Jeliński
Widok na Dolinę Liwca i Zalew Węgrowski, fot. Jacek Maria Jeliński


Węgrów i legenda Twardowskiego

Poznawanie miasta warto zacząć od spaceru po Rynku i obejrzenia najcenniejszego miejskiego zabytku: bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przy budowie i dekoracji świątyni pracowali najwybitniejsi przedstawiciele warszawskiego środowiska artystycznego. W zakrystii bazyliki zawieszone jest słynne „Zwierciadło Twardowskiego”. Legenda łączy lustro z osobą czarnoksiężnika Jana Twardowskiego, który – na życzenie króla Zygmunta Augusta – wywołał za jego pomocą widmo Barbary Radziwiłłówny. Otoczone aurą tajemnicy lustro znane jest w całym kraju i przyciąga do Węgrowa wielu turystów.

Przy sąsiedniej pierzei rynku stoi barokowy Dom Gdański, w którym mieszczą się biblioteka z punktem informacji turystycznej i minimuzeum sztuki ludowej.

Ulicą Kościuszki dojdziemy do zabytkowego zespołu poreformackiego z muzeum w klasztornych piwnicach. Barokowy kościół, który przypuszczalnie zaprojektował wybitny architekt Tylman z Gameren, powstał w latach 1693-1706. W jego kopule zachował się piękny fresk Palloniego „Kościół Triumfujący” z 1710 r., zaliczany do największych osiągnięć artysty. Pod posadzką kościoła zlokalizowana jest krypta-nekropolia. Dwie świątynie ewangelickie, w tym drewniany kościół z otaczającym go starym cmentarzem, to kolejne miejsca, które warto w Węgrowie odwiedzić.

Zobacz też:
WĘGRÓW I OKOLICE – MIĘDZY MAZOWSZEM A PODLASIEM
WĘGRÓW. MIASTO WIELU KULTUR I RELIGII
WĘGRÓW. PODZIEMIA PEŁNE OPOWIEŚCI


Coś na ząb

Restauracja Everest (ul. Stefana Żeromskiego 21, Węgrów; w godz. 11.00-21.00 z dowozem) serwuje dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu (ciekawą pozycją w karcie są na przykład pierogi z pokrzywą).
Wyjątkową częścią restauracji jest sala nazywaną Karczmą Jana Twardowskiego przyozdobiona unikalnymi obrazami przedstawiającego postać Mistrza Twardowskiego, jego żony oraz Czarta Bieruta.


Ciekawostki

Miejscowości Liw i Węgrów znajdują się na Trasie Księżnej Anny, można więc skorzystać podczas zwiedzania z przewodnika po Szlaku Książąt Mazowieckich.

Dolinę Liwca warto odwiedzić latem i skorzystać z oferty firm organizujących spływy kajakowe. W okolicy znajdują się także dwie atrakcje bardzo cenione przez najmłodszych podróżników: Wioska Indiańska (Fort Hantajo) oraz zwierzyniec „Eurostruś”. Obie atrakcje znajdują się w Borzycach.


Gdzie szukać informacji

Centrum Informacji Turystycznej i Promocji
tymczasowo w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie:
ul. Rynek Mariacki 11
07-100 Węgrów
e-mail: pit@wegrow.com.pl
pn.-pt. 8.00-18.00, sb. 10.00-14.00
sugerowany wcześniejszy kontakt telefoniczny:
25 792 2474


Dojazd z Warszawy

– autem: do Liwa (ok. 85 km), do Węgrowa (ok. 90 km),
– autobusem do Węgrowa/Liwa PKS Siemiatycze – odjazd z dworca autobusowego Warszawa Zachodnia (ok. 110 min) lub PKS NOVA – odjazd sprzed dworca autobusowego Warszawa Wschodnia (od strony ul. Lubelskiej),
Transport między Węgrowem a Liwem – autobus PKS Siemiatycze/PKS Nova (7 min).

Facebook