PODRÓŻE

WARSZAWSKIE MUZEA I GALERIE WRACAJĄ DO ŻYCIA

(Aktualizacja!) Rozpoczyna się drugi, po uruchomieniu bibliotek, etap rozmrażania kultury po zimowym lockdownie. Od 1 lutego muzea i galerie mogą wznawiać działalność. Z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, rzecz jasna, a do tego trzeba się przygotować, stąd różne terminy wznawiania działalności . W stolicy jako pierwsze zaproszą publiczność do swoich siedzib Muzeum Narodowe (Jubileusz Faras!), główny oddział Muzeum Warszawy oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, chwilę później Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galeria Studio, a potem inne placówki. Wiele z nich rezygnuje w pierwszych dniach działalności z pobierania opłat za wstęp.

2 lutego

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3) będzie otwarty dla zwiedzających od wtorku 2 lutego. Udostępnione zostaną wszystkie muzealne ekspozycje. Będzie można je zwiedzać codziennie, od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00–18.00. Na zwiedzających czeka m.in. nowa Galeria Sztuki Starożytnej oraz wystawa czasowa Polska. Siła obrazu, wyjątkowo przedłużona do 7 lutego br.

Przez pierwszy tydzień, do niedzieli 7 lutego włącznie, wstęp na wszystkie wystawy czasowe i do galerii stałych MNW jest bezpłatny. W związku z przebudową muzealnej księgarni katalogi do wystaw będzie można zakupić w punkcie Informacji.

W związku z dużym zainteresowaniem publiczności wydłużono godziny otwarcia w pierwszym tygodniu. Do 7 lutego włącznie Muzeum będzie otwarte od godz. 10.00 do 20.00!

2 lutego rozpoczynają się także obchody Jubileuszu Faras w Muzeum Narodowym, więcej informacji o obchodach na końcu informacji.

MNW, Galeria Faras, fot. Nicolas Grospierre


4 lutego

Muzeum Warszawy ponownie otworzy swoją główną siedzibę na Rynku Starego Miasta 4 lutego. Miesiąc później, 4 marca, otwarte mają być oddziały m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi. Przez pierwszy tydzień wystawę w siedzibie głównej będzie można zwiedzać za darmo, w wydłużonych godzinach otwarcia (od czwartku do niedzieli, od 11.00 do 20.00). Szczegóły na stronie muzeumwarszawy.pl.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN również w czwartek 4 lutego otworzy się dla zwiedzających (tego dnia wstęp wolny). Udostępniona zostanie po długiej przerwie wystawa stała wraz z nową galerią „Dziedzictwo”, a także ekspozycja czasowa „Tu Muranów”. Szczegóły na stronie polin.pl.


5 lutego

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie planuje na 5 lutego otwarcie nowej wystawy „Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”. W związku z pandemią muzeum zrezygnowało z wernisażu oraz oprowadzeń po ekspozycji. Wydarzenia towarzyszące będą nadal odbywały się w formule online. Szczegóły: artmuseum.pl/pl/news/ruszamy-5-lutego.

Także 5 lutego otworzy się dla zwiedzających Galeria Studio, która przygotowuje wystawę Kolekcja Galerii Studio (do tej pory można ją było zobaczyć w formie wirtualnej na platformie VOD). To pierwsza od dłuższego czasu ekspozycja wybranych prac z kolekcji Galerii Studio, liczącej dziś około tysiąca obiektów (m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego).


9 lutego i później

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zostanie ponownie otwarte 9 lutego i będzie dostępne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 12.00-17.00.

Również 9 lutego planuje otworzyć się ponownie dla zwiedzających Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawę „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte”.

Muzeum Powstania Warszawskiego zapowiada otwarcie ekspozycji dla zwiedzających w terminie najbliższych dwóch tygodni, po wdrożeniu najnowszych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

Pozostałe instytucje kultury (m.in. teatry, kina, domy kultury) mogą prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności w trybie online. Wszystko oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

60-LECIE ODKRYCIA KATEDRY W FARAS

MNW, Galeria Faras, fot. Nicolas Grospierre

2 lutego 1961 roku misja archeologiczna pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii. Podczas wykopalisk odkryto ruiny chrześcijańskiego kościoła, którego ściany pokryte były malowidłami pochodzącymi z okresu między VII a XIV wiekiem. Odkrycie w Faras było jednym z największych sukcesów polskiej archeologii XX wieku. Część uratowanych wówczas zabytków trafiła do MNW i dziś jest prezentowana w Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego.

W programie Jubileuszu Faras w MNW przewidziano m.in. wydanie książki prezentującej niepublikowane dotąd zdjęcia i inne materiały archiwalne z wykopalisk. Zaplanowano spotkania i panele dyskusyjne z udziałem publiczności, warsztaty i oprowadzania, „Klub archeologa” oraz inne wydarzenia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Udział w spotkaniach zapowiedzieli wybitni archeolodzy i badacze kultury nubijskiej, w tym prof. Stefan Jakobielski, uczestnik polskich wykopalisk w Faras.

Dodatkowo w MNW odbędą się dwie międzynarodowe konferencje naukowe. Wydarzenia są przygotowywane we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, a także muzealników i nubiologów z całego świata. Jubileusz w MNW przypomina o pracy archeologów, muzealników i konserwatorów, dzięki którym malowidła z katedry w Faras przetrwały do dziś. Obchody rocznicowe potrwają do jesieni 2022 roku.

Kampania Nubijska i Polacy w Faras

W końcu 1959 roku rozpoczęła się budowa Wysokiej Tamy Asuańskiej na Nilu. W wyniku tych prac tereny starożytnej Nubii (współcześnie pogranicze Egiptu i Sudanu) miały zostać na zawsze zalane wodami sztucznego zbiornika –Jeziora Nasera. Władze Egiptu i Sudanu oraz UNESCO wystosowały wówczas do instytucji kultury i naukowców z całego świata wspólne apele o pomoc w ratowaniu zabytków z terenów przeznaczonych pod zalanie. Do międzynarodowej akcji ratunkowej, Kampanii Nubijskiej, w 1961 roku dołączyli Polacy pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego. Rozpoczęli badania wykopaliskowe w miejscowości Faras (starożytnym Pachoras), gdzie niebawem odkryli ruiny kościoła katedralnego. Dzięki wytężonej pracy i umiejętnościom polskich archeologów i konserwatorów udało się na czas przenieść malowidła ze ścian katedry w bezpieczne miejsce.

Odkrycie w Faras było wielkim archeologicznym sukcesem, ówczesna prasa określała je mianem „cudu”. Stanowiło jednocześnie przełom w badaniach naukowych –wcześniej o chrześcijańskim królestwie w Nubii i jego sztuce wiedziano niewiele. Ekipie prof. Michałowskiego udało się uratować przed zalaniem ponad 120 przedstawień malarskich z faraskiej katedry. Malowidła te do dziś pozostają największym i najbardziej reprezentatywnym świadectwem chrześcijańskiej sztuki nubijskiej.

Malowidła tylko w Warszawie i Chartumie

Odkryte w Faras malowidła podzielono między Polskę i Sudan zgodnie z ówczesnymi przepisami prawa. W kolekcji MNW znajduje się łącznie 67przedstawień malarskich. Większość z nich jest prezentowana w Galerii Faras im. profesora Kazimierza Michałowskiego. Pozostałe malowidła można obejrzeć w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie.

Stała ekspozycja w MNW to największa w Europie i wyjątkowa w skali światowej prezentacja zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Zaprezentowany w Muzeum Narodowym w Warszawie zbiór malowideł uzupełniają inne znaleziska, np. fragmenty dekoracji architektonicznej. Wszystkie stanowią dzisiaj jeden z największych skarbów muzealnej kolekcji.

Galerię Faras MNW w obecnym kształcie otwarto w październiku 2014 roku, po blisko 40 latach od pierwszego publicznego udostępnienia zabytków. Fundatorem Galerii jest Wojciech Pawłowski z rodziną. To godny naśladowania przykład prywatnej filantropii w Polsce.

Szkoła Kazimierza Michałowskiego

Profesor Kazimierz Michałowski, kierownik archeologicznej misji ratunkowej w Nubii i odkrywca katedry w Faras, związany z MNW i Uniwersytetem Warszawskim, jest uznawany za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej i prekursora badań nubiologicznych w Polsce. Profesor z ramienia UNESCO kierował także międzynarodowym zespołem naukowców i inżynierów opracowującym proces przeniesienia w docelowe miejsce Wielkiej Świątyni w Abu Simbel w Egipcie. Przewodził wielu ekspedycjom archeologicznym m.in. w Egipcie (w Edfu, Aleksandrii i Deir el-Bahari), na stanowiskach na Bliskim Wchodzie oraz na Cyprze i Krymie. Był nauczycielem kolejnych pokoleń pasjonatów starożytności. Z okazji Jubileuszu Faras MNW przygotowuje także film ze wspomnieniami prof. Stefana Jakobielskiego – ucznia prof. Michałowskiego i uczestnika wykopalisk w Faras.

Tu można zobaczyć uroczystą inaugurację obchodów 60-lecia odkrycia katedry w Faras.

Facebook