PODRÓŻE

TURYSTYKA FILMOWA NA MAZOWSZU – ROZMOWA Z IZABELĄ STELMAŃSKĄ

Miasteczko Tataoine i pustynne krajobrazy Tunezji jako sceneria dla „Gwiezdnych Wojen”, wyspy Kauai i O’ahu na Hawajach będące tłem dla dramatycznych przygód w Parku Jurajskim, Hogwart z wnętrzami Katedry Gloucester, a w ostatnich latach dziesiątki miejsc m.in. w Chorwacji, Maroku, Hiszpanii i Irlandii Północnej, które stały się plenerami serialu „Gra o tron” – dla turystyki filmowej nazywanej od 11 lat set jettingiem są to absolutne hity, które wielbiciel konkretnej produkcji kinowej lub telewizyjnej powinien obowiązkowo odwiedzić.

KAŻDY MOŻE BYĆ BOHATEREM OPOWIEŚCI

Możliwości podróżowania są dziś niemal nieograniczone, jeśli posiada się chęci, czas i umiejętnie planuje się wydatki. Zresztą internet i media społecznościowe pozwalają optymalnie zaplanować podróż i zminimalizować koszty, a przede wszystkim – zdobyć niezbędne informacje, dzięki którym można zrealizować najbardziej szalone marzenia: przenieść się do świata fantazji, przeżyć niesamowitą przygodę, znaleźć się w tej samej przestrzeni, w której ukochany bohater filmowy (czasem także literacki) dokonywał niezwykłych czynów i doświadczyć wszystkimi zmysłami legendarnego miejsca, często absolutnie fikcyjnego, jak planeta Tatooine czy wioska Hobbitów. Doświadczanie, przeżycie – to słowa kluczowe dla set jettingu, który jest dziś jednym z najmodniejszych i najprężniej rozwijających się trendów turystycznych, ponieważ umożliwia zwykłym śmiertelnikom stanie się częścią Opowieści.

Nie trzeba jechać aż na kraniec świata, by znaleźć się na planie filmowym czy wewnątrz wykreowanej przez twórców filmowych rzeczywistości. Czasem wystarczy wyjść z domu lub przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by poczuć się bohaterem „CK Dezerterów”, „Pana Tadeusza” lub „Rancza”.

O rozwoju turystyki filmowej na Mazowszu, czyli w regionie, w którym powstał pierwszy szlak filmowy obejmujący całe województwo, rozmawiamy z Izabelą Stelmańską – Zastępcą Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

TURYSTYKA FILMOWA W ROZMOWIE Z IZABELĄ STELMAŃSKĄ

MODA NA MAZOWSZE: Jak to się stało, że pierwszy regionalny szlak filmowy powstał właśnie na Mazowszu?

IZABELA STELMAŃSKA: Mazowsze ma naturalny potencjał w zakresie rozwoju tego rodzaju turystyki, ponieważ 90% znanych i lubianych polskich filmów oraz seriali było kręconych właśnie w tym regionie. Kilka lat temu zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania odwiedzaniem plenerów filmowych i odpowiedzią na ten trend było zainicjowanie przez Samorząd Województwa projektu Mazowsze na Filmowo. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wyeksponowanie położonych praktycznie we wszystkich częściach naszego regionu miejsc, w których powstawały setki polskich produkcji filmowych.

– Które miejsca na Mazowszu są dla miłośników filmu najbardziej atrakcyjne i kogo przyciągają przede wszystkim: wielbicieli kina czy seriali?

– Miłośnicy kina odnajdą na Mazowszu miejsca znane im nie tylko z ekranu, ale też literatury. Na przykład w Muzeum Wsi Mazowieckiej stanął dwór w Rozłogach z superprodukcji „Ogniem i mieczem”, w sierpeckim skansenie odbył się również filmowy koncert Jankiela podczas ekranizowania „Pana Tadeusza”. Z kolei w Jeruzalu można zobaczyć słynną ławeczkę stojącą pod sklepem U Krysi, na której przesiadywali bohaterowie serialu „Ranczo”. Swoją historię filmową napisała również Warszawa, gdzie powstawały produkcje kinowe i telewizyjne Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Stanisława Barei i wielu innych wybitnych polskich twórców.

Warto też pamiętać, że turystyka filmowa to nie tylko plenery, muzea czy budynki i wnętrza, ale również takie imprezy jak Warszawski Festiwal Filmowy, na który przyjeżdżają goście z całej Polski i z zagranicy, a także wydarzenia na nieco mniejszą skalę, ale za to bardzo charakterystyczne, jak Festiwal Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim czy Filmowy Świat Maklaka w Konstancinie-Jeziornie.

– Jak odnaleźć na Mazowszu plenery związane z produkcjami filmowymi? Jakiego typu są to miejsca?

– Wystarczy trzymać się szlaku Mazowsze na Filmowo. Znalazły się na nim średniowieczne zamki, twierdze obronne, zabytkowe centra miast, architektura sakralna i zachwycająca przyroda. Wycieczki śladami produkcji filmowych ułatwia wydany przez nas przewodnik „Mazowsze na Filmowo”, dostępny m.in. w punktach informacji turystycznej oraz na stronie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w wersji pdf. Plenery i obiekty opisane w przewodniku zostały oznakowane tablicami informacyjnymi, dzięki którym można poznać również kulisy powstawania filmów i seriali.

– Które z tych miejsc cieszą się największym zainteresowaniem turystów?

– Przede wszystkim skansen w Sierpcu i Jeruzal, miejsca, o których wcześniej wspominałam. Dużym zainteresowaniem cieszą się również Twierdza Modlin, gdzie zrealizowane m.in. sceny „CK Dezerterów” czy „Pułkownika Kwiatkowskiego”, a także Płock, który „zagrał” w kultowym serialu „Stawka większa niż życie” oraz w jednej z części „Pana Kleksa”. Na uwagę zasługuje również zamek w Czersku, gdzie nakręcono kilka scen „Wiedźmina”.

– Co na szlaku Mazowsze na Filmowo zaskoczyło Panią najbardziej?

– Podczas pierwszej wycieczki zaskoczyło mnie wiele rzeczy i historii, ale najbardziej zapamiętałam drewniany kościółek św. Wawrzyńca w Gliniance. Okazało się, że właśnie ta świątynia, znajdująca się na Mazowszu, jest siedzibą parafii słynnego ojca Mateusza kojarzonego przez wszystkich wyłącznie z Sandomierzem!

– Jak samorząd województwa mazowieckiego angażuje się w rozwój i promocję turystyki filmowej? Czy działania nakierowane są tylko na turystów, czy także na twórców filmów?

– Działania Samorządu Województwa prowadzone są wielotorowo. Z jednej strony, we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, wspieramy rozwój szlaku Mazowsze na Filmowo jako produktu turystycznego. Jak? M.in. poprzez publikację wydawnictw promocyjnych, w tym przewodników i folderów, współorganizację wydarzeń tematycznych oraz utrzymanie oznakowania. Z drugiej strony powołaliśmy Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, jeden z regionalnych funduszy filmowych działających w Polsce i Europie. Jest on istotnym uzupełnieniem krajowego programu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz regionalnej polityki wspierania i promowania kultury filmowej i sektora audiowizualnego.

– Kto może zaangażować się w rozwój i promocję turystyki filmowej na Mazowszu? Czy można przyłączyć się do współtworzenia szlaku Mazowsze na Filmowo?

– Formuła projektu jest otwarta, a do współpracy zapraszamy samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury oraz przedsiębiorców, którzy są zainteresowani rozwojem i promocją tej formy turystyki na Mazowszu oraz posiadają potencjał w tym obszarze.

– Podsumowując: czy warto inwestować w set jetting?

– Turystyka filmowa zdobywa coraz więcej zwolenników, dlatego będzie miała coraz większe znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Na poziomie lokalnym wzbogaca ofertę turystyczną i kulturalną, przyczynia się do tworzenia miejsc pracy i staje się dla przedsiębiorców motywacją do poszerzania oferty. Dla samorządów i instytucji kultury set jetting jest szansą na przyciągnięcie nowej grupy turystów. A dla turystów to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu i możliwość rozwijania równocześnie wielu pasji.

Facebook