PODRÓŻE

TOP 5 ZIMOWYCH FERII NA MAZOWSZU

Ferie! Ferie! Czy zimowe, to już kwestia dyskusyjna, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo, że między 10 a 23 lutego będzie na Mazowszu odnotowana temperatura plus 10 stopni niż minus 1 🙂 Czyli nici ze śniegu (na szczęście deszczu też będzie raczej niewiele), a więc i na kuligi nie ma co liczyć, za to można wybrać się na wycieczki plenerowe, choćby do Puszczy Kampinoskiej, jeśli nie jest za daleko.

Przegląd atrakcji przygotowanych przez samorządy i różne organizacje oraz instytucje to czysta radość. Chyba wszystkie miasta i większe gminy Mazowsza przygotowały zajęcia dla uczniów, którzy przerwę międzysemestralną będą spędzać w domu. Spośród znanych nam propozycji wybraliśmy pięć, a właściwie sześć, z czego dwie trudno nazwać pojedynczymi propozycjami. Zacznijmy więc od nich.

PROPOZYCJE ZAJĘĆ W PUŁTUSKU I WĘGROWIE

Urząd Miasta Pułtuska przysłał nam plakat z taką ilością informacji, że najlepiej by było wykonać wydruk wielkości boiska i wybierać propozycje skacząc wzorem konika szachowego. Na szczęście na stronie miasta oferta jest bardziej uporządkowana i tam dopiero widać, jak bardzo różnorodna.

MCKiS przygotował mnóstwo zajęć i warsztatów, proponuje też dzieciom do obejrzenia dwa spektakle musicalowe, MOSiR proponuje różnorodne zajęcia sportowe w obniżonych cenach (basen) lub całkiem za darmo (lodowiska, halowe turnieje piłki nożnej, turniej tenisa itp.). Także inne miejskie instytucje stanęły na wysokości zadania organizując dzieciom zajęcia.

Uporządkowaną listę propozycji na ferie można znaleźć na stronie Urzędu Miasta.

A w Węgrowie… O, tam to prawdziwe pospolite ruszenie! Chyba wszystkie instytucje i organizacje działające w tym mieście wzięły udział w nieogłoszonym konkursie „zadbaj, by młodzi węgrowianie dobrze bawili się w czasie ferii”! Poza miejskimi instytucjami włączyły się w organizację wycieczek (do Warszawy, Siedlec, Ciechanowca, Zuzeli), warsztatów, spotkań, turniejów sportowych i innych atrakcji m.in. organizacje harcerskie, stowarzyszenia, fundacje, parafie, Caritas. Dzięki temu program jest bardzo różnorodny i bogaty.

FERIE ARTYSTYCZNE W SIEDLCACH

Siedlce po raz kolejny zaproponowały dzieciom i młodzieży fantastyczny zestaw warsztatów i kursów z różnych dziedzin artystycznych – muzyki, teatru oraz sztuk plastycznych.

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na SZTUKAferie, a Centrum Kultury i Sztuki organizuje Zimową Akademię Talentów. SZTUKAferie, czyli XV Zimowe Warsztaty Nie Tylko Artystyczne to zajęcia z różnych dziedzin sztuki, adresowane do dzieci i młodzieży pozostających podczas ferii zimowych w mieście.

Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce organizuje w czasie ferii kolejną edycję „Zimowej Akademii Talentów”. Tu też można rozwijać różnorodne umiejętności, na przykład wziąć udział w ćwiczeniach emisji głosu. Udział we wszystkich zajęciach artystycznych jest bezpłatny.

Więcej informacji: SZTUKAferie i Zimowa Akademia Talentów

FERIE Z CHOPINEM W SANNIKACH

Zajęcia w Sannikach mają kilka niesamowitych walorów: odbywają się w cudownym miejscu. Zespół pałacowo-parkowy magnackich rodów Pruszaków i Sapiehów jest jednocześnie centrum kulturalnym i muzeum Chopinowskim, w którym młodzi ludzie mogą zachwycać się harmonią architektury, a jednocześnie, poprzez zabawę, poznają muzykę Chopina i nie tylko.

Dodatkowym atutem zajęć w czasie ferii w Sannikach są w tym roku również warsztaty zdrowego żywienia oraz spotkania z ciekawymi gośćmi: aktorem teatralnym, leśnikiem, trenerem głosu, muzykiem czy kolejarzem, którzy opowiedzą dzieciom o swojej pracy i ciekawostkach z nią związanych.

Zajęcia w pałacu w Sannikach będą odbywały się od 12 do 21 lutego 2020 r. od godz. 9.00 do 14.00.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na zajęcia obowiązują zapisy. O szczegółach uczestnictwa można uzyskach więcej informacji pod nr tel. 24 268 11 08. Szczegółowy plan można sprawdzić na załączonym plakacie.

POCIĄG NA FERIE

Na ferie czy do ferii? Najważniejsze, że kolejka wąskotorowa wyruszy w tym roku po raz pierwszy właśnie w czasie ferii zimowych, dokładnie – 16 lutego! Odjazd w niedzielę o 11.00 ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe. Pociąg dojedzie do stacji Tarczyn-Ruda, gdzie zmieni kierunek i po kilku minutach zatrzyma się na polanie w Runowie. Tam zostanie rozpalone ognisko, przy którym będzie można upiec kiełbaski, pójść na spacer do lasu, odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Powrót do Piaseczna planowany jest ok. godziny 14.00.

Więcej informacji na stronie Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

FERIE W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza dzieci w podróż do świata sztuki – od starożytności po współczesność. Uczestnicy zajęć poznają wspaniałe dzieła, odkryją sekrety artystów i wybiorą się w odległe podróże. Zajęcia zaplanowane dla dzieci w wieku 5-12 lat będą odbywały się w środy, czwartki, piątki i niedziele o godz. 12.00.

Zbiórka w Holu Głównym MNW / bilety: dziecko 15 zł, opiekun 15 zł, obecność opiekuna obowiązkowa / bilety online i w kasie od 4 lutego. Brak możliwości kupienia biletu online oznacza, że są one niedostępne również w kasie / ok. 80 min / liczba miejsc ograniczona.

9 LUTEGO / NIEDZIELA
12.00 Inspiracje
Przechodząc przez muzealne galerie możemy odnieść wrażenie, że niektóre eksponowane tam dzieła są do siebie podobne. Czy oznacza to, że artyści kopiowali swoje obrazy, a może mieli tych samych nauczycieli? Czy artyści mogą malować tak samo? Może bracia Maksymilian i Aleksander Gierymscy wzorowali się na sobie? Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co znaczy słowo inspiracja.

12 LUTEGO / ŚRODA
12.00 Zimowe zabawy
Marzycie o białej zimie? Macie ochotę na zabawy na białym puchu?
Zastanawiacie się jakich kolorów użyć do namalowania śniegu?
Zapraszamy na zabawy wśród zimowych pejzaży!

13 LUTEGO / CZWARTEK
12.00 Wielkie meblowanie
Wyobraźmy sobie, że pewien tajemniczy magnat poprosił nas o umeblowanie swojego pałacu. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Dawnej postaramy się wybrać dla niego odpowiednią zastawę stołową, meble i tkaniny, aby jego siedziba była piękna, wygodna, a zebrane w niej przedmioty służyły rozrywce i nauce.

14 LUTEGO / PIĄTEK
12.00 Z wizytą u Matejki
Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przyjrzymy się bliżej jego dziełom. Dowiemy się, skąd Matejko czerpał wiedzę i do czego używał swojego Skarbczyka. Poznamy rodzinę mistrza Jana i ciekawostki z jego życia.

16 LUTEGO / NIEDZIELA
12.00 Świat mitycznych bohaterów
Mity antyczne od zawsze były natchnieniem dla twórców dzieł sztuki.
Jak przedstawiano historię bogów, a po czym rozpoznać herosa? Czy wiecie, kim był Zeus, jak wyglądała Atena i jaki problem miał Parys?

19 LUTEGO / ŚRODA
12.00 Moje muzeum
W czasie wędrówki po galeriach porozmawiamy o tym, czym jest muzeum i jakie pełni funkcje. Dowiemy się, kto w nim pracuje i nauczymy się muzealnego słownika. Poznamy różnicę między zabytkiem a eksponatem i odpowiemy na pytanie, czym jest arcydzieło. Na koniec zajęć uczestnicy zaprojektują własne muzeum.

20 LUTEGO / CZWARTEK
12.00 Górskie wyprawy
Góry zawsze inspirowały artystów. Do grona artystów zafascynowanych Tatrami zaliczali się Wojciech Gerson, Stanisław Witkiewicz, Rafał Malczewski. Wspinali się po górach, przecierali nowe szlaki, wędrowali i malowali. Czy ich miłość do gór widać w tworzonych przez nich dziełach sztuki?

21 LUTEGO / PIĄTEK
12.00 W pracowni malarza i rzeźbiarza
Jak wygląda pracownia malarska? Jakimi narzędziami posługuje się rzeźbiarz? Czym jest talent? Jak powstają obrazy? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania i stworzymy własne dzieła sztuki.

23 LUTEGO / NIEDZIELA
12.00 Najmniejsze dzieło sztuki
Talent, kunszt, cierpliwość – to niewątpliwie cechy artystów wykonujących najdrobniejsze nawet dzieła sztuki. Jesteście ciekawi, co stworzyli? Jakiego typu dzieła znajdziemy w muzeum? Odkryjmy nawet najmniejsze sekrety.

Podczas ferii w MNW można również obejrzeć bogate zbiory galerii stałych: Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Wzornictwa Polskiego. Zapraszamy również na czasową ekspozycję „Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej”.

Godziny otwarcia MNW dla zwiedzających
poniedziałki: nieczynne
wtorki-środy: 11.00-18.00
czwartki: 11.00-20.00
piątki-niedziele: 11.00-18.00

Facebook