DESIGN

ŚWIĄTECZNE SPACERY NA TRAKCIE KRÓLEWSKIM

Trakt Królewski w Warszawie – od ronda de Gaulle’a do ulicy Miodowej – stanie się deptakiem od 24 grudnia do 6 stycznia, miejscem idealnym na świąteczne spacery w blasku zimowej iluminacji stolicy. Ruch samochodowy zostanie na tej trasie wyłączony, ale wstęp na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście pozostanie otwarty dla rowerów.

Główną osią świątecznej iluminacji w Warszawie jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu. Iluminowane są także inne mosty, ulice i place, zarówno po lewej jak i prawej stronie miasta. Poza klasycznymi świetlnymi ozdobami pojawiły się również elementy interaktywne, siedziska oraz foto ramy.

Nowością świątecznej oprawy stolicy w tym roku jest iluminacja Starówki w nowej odsłonie. Nad lodowiskiem na Rynku pojawił się okazały świetlny baldachim o powierzchni ponad 1 700 m2. Wejścia wyznaczają bramy z napisem „Wesołych Świąt”. Przy każdej stoją wysokie na 6 m drzewa. Ich pnie są oplecione świerkowymi girlandami i przybrane kolorowymi bombkami. Na Starym Mieście stanęła także świetlna karuzela, a na placu Zamkowym 27-metrowa choinka ze świetlną dekoracją.

Świąteczna iluminacja to również specjalne pokazy świetlne na Podzamczu. W Multimedialnym Parku Fontann w rytm zimowych przebojów tańczą fontanny roziskrzone 30 tysiącami ledowych punktów.

Zimowe iluminacje w Multimedialnym Parku Fontann można oglądać codziennie, natomiast pokazy z muzyką odbywają się w każdy piątek, sobotę i niedzielę o pełnych godzinach: 16, 17, 18 do 31 stycznia 2020 r. W dniach świątecznych – 25, 26, 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia – zaplanowano dodatkowe pokazy również o godzinach 19 i 20.

fot. Ewelina Lach

Cała warszawska dekoracja to ponad 1 300 różnych elementów, na które składa się ponad 4,5 miliona energooszczędnych diod eko-LED pobierających 10 raz mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie.

Warszawska iluminacja ozdabia miasto po raz 12. i od lat plasuje się w czołówce europejskich zimowych dekoracji. Ozdoby świetlne na Trakcie Królewskim znalazły się na pierwszym miejscu wśród najładniej rozświetlonych alei Europy w rankingu „Deutsche Welle”, a francuski dziennik „Le Figaro” umieścił Warszawę wśród 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie.

Zmiany w ruchu kołowym

Nocą z 23 na 24 grudnia zamknięte dla samochodów zostaną ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do Miodowej (dopuszczony będzie ruch rowerów). Ruch wróci na ten ciąg w nocy z poniedziałku na wtorek, z 6 na 7 stycznia. Przejezdna będzie ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa i Królewska będą zakończone ślepo. Z kolei na ul. Bednarskiej wprowadzone zostaną dwa kierunki ruchu i nie będzie można na niej zaparkować. Ponadto wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela na ul. Karowej, Królewskiej, Wierzbowej (zatoka postojowa) i Moliera (w rejonie pl. Teatralnego).

Facebook