PODRÓŻESMAKI

SIEDLCE. JACEK NA DACHU I KIEŁBASA Z KARPIA

Jedyny w Polsce obraz El Greco to w ostatnich latach największy magnes Siedlec. Ale warto tu przyjechać także po to, żeby sprawdzić, na czym polega fenomen „małych Włoch”.

miniprzewodnik do pobrania (pdf)

Małe Włochy na wschód od Warszawy

W centrum Siedlec uwagę przykuwa kilka obiektów: stuletnia katedra siedlecka, barokowy kościół św. Stefana z kolorowymi witrażami oraz ratusz miejski z połowy XVIII wieku, o którym mieszkańcy mówią na co dzień poufale „Jacek”. Dlaczego? Właśnie tak miał mieć na imię kowal, który podobno pozował do rzeźby Atlasa wieńczącej ratusz. Warto zwrócić uwagę na skrzydła budynku, które odpowiadają za jego oryginalną bryłę – to w nich działały niegdyś kramy i sklepy. We wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Regionalne z eksponatami opowiadającymi historię Siedlec i okolic.

Ulubionym miejscem spacerów siedlczan jest romantyczny park Aleksandria (wstęp bezpłatny) z najgłośniejszym, po „Ekstazie św. Franciszka”, zabytkiem tego miasta – Pałacem Ogińskich. Obecnie mieści się w nim rektorat siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Lata największej świetności tego budynku przypadają na koniec XVIII w., kiedy – za sprawą księżnej Aleksandry Ogińskiej – stał się centrum kulturalnym całego kraju. Odbywały się tu spotkania, koncerty, spektakle teatralne, a gościły takie osobistości jak król Stanisław August Poniatowski czy generał Tadeusz Kościuszko.

W okolicy pałacu warto odnaleźć otoczoną kolumnami toskańskimi kaplicę pod wezwaniem Świętego Krzyża. Wielu siedlczan uważa, że to jeden z piękniejszych zabytków w ich mieście. Została ona zaprojektowana przez Zygmunta Vogla. Boczne wejście z inicjałami Aleksandry Ogińskiej prowadzi do krypty, w której została pochowana księżna.

Co sprawia, że do Siedlec przylgnęło określenie „małe Włochy”? Właśnie ta charakterystyczna niska zabudowa w samym centrum oraz interesująca architektura barokowa i modernistyczna. Na poznawanie miasta warto przeznaczyć co najmniej jeden dzień. Zobacz też:
SIEDLCE – EL GRECO, MAŁE WŁOCHY I PYSZNE JEDZENIE

Lokalna kuchnia i karp jak nigdzie na świecie

Dania kuchni regionalnej oparte na tradycyjnych recepturach serwuje Zaścianek Polski (ul. Asłanowicza 17; pn-pt. w godz. 11-21, w ndz. od 12.00). W menu znajdziemy m.in. sześć rodzajów pierogów i krokiety, kulebiak z kapustą, żur staropolski, kiszkę smażoną, parowańce i bigos. Restauracja jest jednym z punktów pierwszego na Mazowszu szlaku kulinarnego „Mazowiecka Micha Szlachecka”.

Nowych smaków, choć bardzo mocno związanych z lokalną tradycją, warto poszukać w położonych 6 km na południe od Siedlec Mościbrodach. Gościnny Dwór Mościbrody serwuje w Restauracji Dworskiej dania na wynos (z lokalu mogą skorzystać wyłącznie goście hotelowi), a nawet specjalności kuchni, spiżarki i piwniczki na wywóz! W całym regionie słynie karp z tutejszych stawów serwowany w różnorodnych formach: kiełbasy i pasztetu z karpia, pierogów z karpiem, a także klasycznie – karpia smażonego i wędzonego. Do domu można zabrać paprykarz z karpia, a z piwniczki Nalewkę Dworską.

Mościbrody to także lokalne wędliny „dworskie”: szynka, karczek, polędwica i kiełbasa, a także domowe pasztety. Można zamówić, kupić i zabrać do domu. Żeby mieć pewność, że wyjedzie się z tym, na co ma się największą ochotę, lepiej złożyć zamówienie z wyprzedzeniem.

Po pysznym posiłku warto przejść się po okolicy wzdłuż rzeczki Muchawki. To idealne miejsce na zimowy jogging lub trening nordic walking.

Zobacz też:
DWÓR MOŚCIBRODY (W STYLU SLOW)
DWÓR MOŚCIBRODY. ŚWIAT JAK Z PANA TADEUSZA

Dwór Mościbrody

Ciekawostka

W Muzeum Diecezjalnym Siedlec prezentowane jest płótno „Ekstaza św. Franciszka” pędzla El Greco, niezwykle cenionego na świecie malarza hiszpańskiego przełomu XVI i XVII wieku. To jedyny obraz tego artysty w Polsce. Został odnaleziony w 1964 roku w kościele parafialnym w Kosowie Lackim przez historyczki sztuki z Instytutu PAN.

Dojazd z Warszawy
– samochodem (95 km),
– autobusem PKS Łosice (odjazdy z dworca autobusowego Warszawa Zachodnia; 120 min),
– pociągiem Kolei Mazowieckich (90 min), PKP Intercity (60 min).

Gdzie szukać informacji

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Kazimierza Pułaskiego 7
08-110 Siedlce
e-mail: itsiedlce@gmail.com
tel. 535 068 593
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00, sobota 10:00-14:00

Facebook