PODRÓŻESMAKI

PODKOWA LEŚNA. WUKADKĄ DO MIASTA-OGRODU

Podkowa Leśna to urokliwe miasto-ogród, w którym ozdobne wille stoją przy półkolistych ulicach przeciętych pasmami zieleni i strumieni. Wizytę w tym niemiejskim mieście docenią nie tylko osoby interesujące się urbanistyką i architekturą, ale także ci, którzy lubią ruch na świeżym powietrzu, gdyż Podkowa Leśna, jak i pobliski Las Nadarzyński, to idealne miejsca na długie spacery, wycieczki rowerowe lub sesje nordic walking.

miniprzewodnik do pobrania (pdf)

Jak najszybciej i najwygodniej dostać się do Podkowy Leśnej? Korzystając z częstych, szybkich i wygodnych połączeń Warszawskich Kolei Dojazdowych.

Spacer po mieście-ogrodzie

Tuż przy stacji WKD Podkowa Leśna Zachodnia rozciąga się rezerwat Parów Sójek. Jest to las pełen dębów i grabów, które liczą po 130 lat i więcej. Teren jest otwarty dla zwiedzających, ale poruszać się można tylko wyznaczonymi ścieżkami. To pierwszy punkt wycieczki.

W sąsiedztwie rezerwatu rozciąga się Leśny Park Miejski, który tworzy wydmowy teren z wąwozem. Jego bogata roślinność obejmuje kilkaset gatunków drzew, krzewów i bylin. We wschodniej części parku, w okolicy Pałacyku Kasyno, znajduje się staw, który powstał w wyniku spiętrzenia wody. Od akwenu do centrum miasta wiedzie ulica, której patronuje Stanisław Lilpop. Podkowa Leśna i park zawdzięczają swoje istnienie właśnie temu przemysłowcowi i konstruktorowi.

Na wschód od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II zobaczyć można jednopiętrowe wille rozmieszczone wzdłuż ulic noszących nazwy ptaków, zwierząt, drzew i kwiatów. W tym miejscu układają się one w kształt podkowy, która dała nazwę miejscowości.

Aleją Lipową dojdziemy do rezerwatu im. Tyrakowskiego, będącego częścią Lasu Nadarzyńskiego (zwanego również Młochowskim). Ścieżką o długości 3 km ciągnącą się północnym skrajem lasu dotrzemy do Alei Lipowej w Otrębusach i polany Zosin, skąd – kierując się na północ – w ciągu 20 minut trafimy do punktu docelowego, czyli stacji WKD Otrębusy.
Na całą wycieczkę powinniśmy przeznaczyć 4-5 godzin.

Zobacz też:
PODKOWA LEŚNA. ROWEREM PRZEZ MIASTO OGRÓD
PODKOWA LEŚNA: SPOTKANIE Z IWASZKIEWICZAMI

Coś na ząb

Alebosco (ul. Jana Pawła II 11, Podkowa Leśna; w godz. 12.00-19.00 z możliwością zamówienia „na wynos”; alebosco.pl) to restauracja serwująca dania kuchni śródziemnomorskiej i polskiej. W menu, obok zupy rybnej i kremu z pomidorów, odnaleźć można klasyczny rosół z makaronem, a obok mięsiw – burgery, pierogi ruskie i dania wegetariańskie.

Jak dojechać z Warszawy
Pociągiem Warszawskich Kolei Dojazdowych ze stacji Warszawa Śródmieście do stacji Podkowa Leśna Zachodnia. Powrót pociągiem Warszawskich Kolei Dojazdowych ze stacji Otrębusy (40 min. w jedną stronę).
W godzinach szczytu odjazd co 10-15 minut.

Facebook