DESIGNPODRÓŻE

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE. BEZCENNY LISTOPAD

Nie ma ceny na czas spędzony w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To jedno z najpiękniejszych miejsc stolicy i nawet dżdżysty listopad nie jest w stanie zepsuć nastroju w (i cóż z tego, że letniej!) rezydencji ostatniego króla Polski, pełnej cudów architektury, natury i dobrych wspomnień o legendarnych obiadach czwartkowych.

Listopad 2019 jest znakomitą porą na spacer po Łazienkach Królewskich nie tylko dlatego, że można tu schwytać ostatnie tchnienia pięknej jesieni, zadumać się nad przemijaniem patrząc na ostre kontury obnażonych z liści drzew wrastających w złocistobrązowe dywany, coraz mocniej pachnące ziemią, wilgocią i wyprawą na drugą stronę…

Skoro już zbliżyliśmy się do ziemi: w listopadzie można za darmo wejść tam, gdzie przez 11 pozostałych miesięcy wstęp jest biletowany. W tym roku szykują się też nie lada atrakcje z okazji świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Łazienki Królewskie w Warszawie

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Parada konna, pokazy kawalerii i koncert pieśni patriotycznych – to program obchodów Święta Niepodległości w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Świętowanie będzie trwało dwa dni: 10 i 11 listopada 2019 r.

10 listopada, niedziela

13.30-14.00, teren rekreacyjny przy Ermitażu
Parada konna kawalerii (trasa: teren rekreacyjny przy Ermitażu, Agrykola, Aleja Chińska, Mostek Kaskadowy, Oberża, teren rekreacyjny przy Ermitażu).

14.00-15.00, teren rekreacyjny przy Ermitażu
Uroczysty apel i pokaz kawalerii w wykonaniu Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP.

15.00-16.00, Ermitaż
Koncert pieśni patriotycznej: wspólne śpiewanie żurawiejek (przyśpiewek kawaleryjskich).

11 listopada, poniedziałek

12.00, Ermitaż
Otwarcie wystawy „Broń kawalerii”.

13.00, teren rekreacyjny przy Ermitażu
Przemarsz kawalerii w szyku konnym (trasa: teren rekreacyjny przy Ermitażu, Agrykola, Aleja Chińska, Droga Belwederska, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze), złożenie meldunku pod pomnikiem Naczelnika Państwa.

10 i 11 listopada będzie można również zwiedzać wystawę „Virtuti Militari” poświęconą najwyższemu i najstarszemu polskiemu odznaczeniu bojowemu. Ekspozycja prezentowana będzie w Podchorążówce do 12 grudnia, a 10 i 11 listopada można ją odwiedzać od godz. 10.00 do 16.00. W związku z darmowym listopadem w rezydencjach królewskich – ZA DARMO!

Organizatorzy obchodów: Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie.

Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie w Warszaawie

DARMOWY LISTOPAD

Po raz ósmy listopad jest darmowym miesiącem w rezydencjach polskich władców. W Łazienkach Królewskich do 30 listopada 2019 r. można zwiedzać bezpłatnie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz królewskimi apartamentami; Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby; Pałac Myślewicki z apartamentami ks. Józefa Poniatowskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z ekspozycjami stałymi (polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne).

Godziny zwiedzania: od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00, w piątek w godz. 10.00-18.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00. Darmowe wejściówki należy odbierać w muzealnych kasach lub bezpośrednio w obiektach, które zamierza się odwiedzić.

 

Facebook