Wystawa Żanety Chłostowskiej-Szwaczki

WO-MAN czyli „rozmowa poprzez sztukę”a więc dialog w którym mamy szansę opowiedzieć się po którejś ze stron. Stron kulturowego i cywilizacyjnego sporu gdzie stereotypy kulturowe, poglądy przydzielające role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności lecz płeć często krzywdzą kobiety i marnują ich potencjał.

Kobiety tajemnicze, melancholijne, magicznie inne a czasem surrealistyczne, oderwane od rzeczywistości. Każdy z tych „niekompletnych portretów” jest absolutnie kompletną emocjonalną całością. Emocje te skrywane za nieobecnymi oczami intrygują nas i niepokoją. Dlaczego jednak są skrywane i dlaczego musimy się ich domyślać? Powodem jest to, iż rozmowa twarzą w twarz jest często bardzo trudna a czasami wręcz niemożliwa. Ponieważ oczy są „zwierciadłem duszy”, zdradzają nasze najskrytsze myśli, emocje, intencje czasami rozsądniej jest je ukryć ażeby emocje nie przekształciły się w otwarty konflikt. Dochodzi więc do swoistego wycofania się. Ale wycofanie to nie jest rezygnacją lecz stworzeniem szansy do intelektualnego wysiłku i kontynuowania dialogu, „rozmowy poprzez sztukę”. Proces jaki zachodzi za skrywanymi oczami… jest tajemnicą jakiej powinniśmy poszukiwać i spróbować zrozumieć w tych obrazach.
Żaneta Chłostowska – Szwaczka (ur. 1983 r. Zielona Góra)
Ukończyła Malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona.


Gdzie?
Fundacja Metamorfozy / Galeria Metamorfozy Marszałkowska
00-683 Warszawa
woj. mazowieckie
Telefon: +48608096237
Zobacz więcej klikając tutaj

Facebook