Wystawa Izabeli Chamczyk „TOXIC”

Na wystawę Izabeli Chamczyk, TOXIC składać się będzie kilkanaście obrazów należących do stworzonej przez artystkę kategorii malarstwa performatywnego. Będzie to ich premierowa prezentacja. Towarzyszyć im będzie film wideo będący zapisem sekwencji ukazujących różne etapy procesu tworzenia poszczególnych obrazów, które powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat.

Tytuł TOXIC nie tylko odnosi się do chemicznych oparów substancji, lecz również w wymowny sposób nawiązuje do towarzyszących ich powstawaniu stanów emocjonalnych

Malarstwo performatywne ma charakter procesualny i sensualny. Powstaje w czasie, w działaniu artystki z użyciem wypracowanej przez nią autorskiej praktyki malarskiej, następnie w trakcie przemian zachodzących w strukturze i formie powierzchni samego obrazu, podczas wylewania, skapywania, rozciągania, a wreszcie w procesie zastygania używanych przez Chamczyk farb i żywic, niezależnym już od oddziaływania artystki. W rezultacie powstaje organiczny obraz-obiekt wdzierający się w przestrzeń z płaszczyzny płótna lub niemal „wybuchający” w kierunku widza. Jednak istotą nie jest tu skończone dzieło, lecz sam proces formowania się obrazu, dlatego równie ważne jest dla artystki utrwalenie kolejnych sekwencji w dokumentacji fotograficznej lub filmowej.


Gdzie?
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie Elektoralna
00-139 Warszawa
woj. mazowieckie
Telefon: +48225864200
Zobacz więcej klikając tutaj

Facebook