Wystawa: Huacas z Lambayeque [online]

Zgodnie z decyzją władz sanitarnych sala wystawowa, do odwołania, nie będzie udostępniona dla zwiedzających. Niezależnie od tego organizujemy w niej to i kilka innych wydarzeń online, chcąc przybliżyć widzom bogate peruwiańskie dziedzictwo kulturowe.

W peruwiańskim regionie Lambayeque znajduje się ponad 200 Huacas (sanktuariów, najczęściej w formie piramidalnej) będących wytworem kultury z Sipán ok. 1000 n.e. Mieszkańcy po dziś dzień czują się związani z górami i wierzą że huacas są skarbnicami sił animicznych i duchowych. Fotografowi Billy’emu Haremu udało się wydobyć duszę z miejsc, które czas zamienił w niepozorne pozostałości dawnych kultur. «Jego zdjęcia ukazują zmiany, jakie minione stulecia wyrzeźbiły w krajobrazie.» (L. Cevallos).

Billy Hare (właść. Juan Guillermo Hare), ur. w Limie w 1946 r. Uczeń cenionych amerykańskich fotografów Minora White’a i Aarona Siskinda. W latach 1977-1978 był stypendystą Komisji Fulbrighta w ramach studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. W 1992 r. otrzymał stypendium Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima.

W 1997 roku peruwiańskie przedsiębiorstwo Fundación Telefónica zaprezentowało jego dorobek artystyczny w formie katalogu pt. „Fotografie Billy’ego Hare’a”. Dzieła Billy’ego Hare’a wchodzą w skład zbiorów Muzeum Sztuki w Limie (MALI), a także wielu publicznych i prywatnych kolekcji w Peru i na całym świecie.


Gdzie?
Plac Zamkowy Pl. Zamkowy
Warszawa
woj. mazowieckie

Facebook