Wystawa: Bartosz Kołata – personalizacja – malarstwo

„Nie możemy osiągnąć szczęścia tylko poprzez pragnienie bycia szczęśliwym. Musi ono być niezamierzoną konsekwencją dążenia do celu większego od nas samych” (Victor Frankl)
Personalizacja, czyli nadanie rzeczywistości cech osobistych, przez co też rozumiem dostosowanie jej do własnych, indywidualnych potrzeb. Ma to na celu świadome zauważanie momentów umożliwiających osiągnięcie przez nas szczęścia.
Punktem wyjścia tej wystawy stały się dwa obrazy stworzone w odstępie dwóch lat.
Pierwsza praca pod tytułem „Dwie głowy” powstała w 2018 roku, przedstawia podwójny portret – mój oraz mojego męża Mariusza. Obraz powstał w momencie podjęcia przez nas decyzji o powrocie do Polski, po trzynastu latach życia w Irlandii. Powrotu do kraju – jak wtedy uważaliśmy – przesyconego homofobią, szczuciem i nienawiścią do osób nieheteronormatywnych, czyli nas, otwierającego nową drogę ku wyższym celom. Może odbiegać on stylistycznie od innych prac, jednak stanowi ważny początek drogi malarskiej prezentowanej na wystawie.
Pejzaż z 2020 roku, noszący tytuł „Wiosna”, powstał natomiast w pierwszych tygodniach pandemii Covid-19 w Polsce, w momencie trwającej izolacji społecznej.
Moim celem, ani ambicją nie było prowadzenie malarskiego reportażu z tego okresu. Nie chciałem też w swoich pracach odnosić się bezpośrednio do dramatu wielu osób w tym czasie. Nie zmienia to faktu, że cała wystawa powstała w okresie wyjątkowo trudnym.
Uciekając w obrazach w świat rzeczy drobnych i skupiając się na osobach najbliższych, pragnę przekazać uczucie nadziei, ale i siły, którą buduję poprzez interakcję z otoczeniem oraz bliskość z drugim człowiekiem. To pozytywne przesłanie wyrażam utrwalając banalne przedmioty codziennego życia, jak i przez zatrzymanie się na bardzo intymnych jego momentach. Stawiając sobie na drodze cel, jakim jest szczęście kreuję otaczającą mnie rzeczywistość chwilami nim pełnymi.
/Bartosz Kołata/


Gdzie?
Galeria Sztuki Milano Rondo Waszyngtona J.
03-910 Warszawa
woj. mazowieckie
Telefon: +48226175403
Zobacz więcej klikając tutaj

Facebook