Rzeczy pierwsze we Wrocławiu – Wystawa pokazująca pierwsze lata powojenne Wrocławia [online]

Wirtualna wystawa „Rzeczy pierwsze we Wrocławiu” została zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, by opowiedzieć o doświadczeniu przybywających do Wrocławia tuż po drugiej wojnie światowej Polaków, którzy w tym mieście mieli zacząć swoje życie od nowa, oraz o samym mieście, które trzeba było szybko odbudować po zniszczeniach wojennych i oswoić.

Bohaterowie wystawy – fikcyjne postaci, w których biografie zostały wplecione autentyczne historie wrocławian – spotykają się przez cztery kolejne lata na wrocławskim dworcu, skąd wyruszają w zmieniające się na ich oczach miasto. Towarzysząc wybranemu bohaterowi, zwiedzający będą mogli zajrzeć do pierwszych otwartych we Wrocławiu po wojnie: szkoły, poczty, księgarni czy restauracji, wstąpić na pierwszy seans kinowy czy spektakl teatralny, zobaczyć kadry z pierwszych zawodów sportowych czy afisze zachęcające do udziału w pierwszych wyborach. Będą mogli również zerknąć pod powierzchnię życia publicznego, do bardziej osobistych doświadczeń, jak pierwsza Wigilia wśród wrocławskich ruin, pierwsze własne mieszkanie, pierwszy ślub, ale też pierwsza utrata bliskich w nowym domu. Atmosferę nieustannego ożywiania kolejnych obszarów życia społecznego w tych pierwszych latach po wojnie, lecz również wydarzeń politycznych, które bezpośrednio dotykały powojennych wrocławian, będzie można poznać także ze stron gazety, w której przedrukowano oryginalne teksty z wrocławskiej prasy, dokumentujące, czym żył i z czym borykał się Wrocław w tamtym czasie.

Rzeczy pierwsze we Wrocławiu
Wystawa on-line pokazująca pierwsze lata powojenne Wrocławia
Wystawa jest dostępna pod adresem internetowym rzeczypierwsze.org.

Wirtualna przestrzeń w ramach wystawy „Rzeczy pierwsze we Wrocławiu” jest skonstruowana w taki sposób, aby umożliwić dialog pomiędzy Wrocławiem dzisiaj a Wrocławiem w latach 1945–1948. Okres szczególnie ważny ze względu na odbudowę i renowację nie tylko miasta, ale także życia i oswojenia się Polaków na Zachodzie Polski.


Gdzie?
Plac Zamkowy Pl. Zamkowy
Warszawa
woj. mazowieckie

Facebook