„Płaszczyzna porozumienia”. Wystawa stołów z XVIII i XIX wieku w Muzeum Narodowym [online]

Prezentacja różnych typów stołów i stolików, bogactwa kształtów i dekoracji oraz, co najważniejsze, spełnianych przez nie funkcji.

Dwa lata temu kuratorka Małgorzata Korżel-Kraśna przygotowała w Muzeum Narodowym świetną wystawę poświęconą łóżkom i szczególnej architekturze sypialni. Kolejną odsłoną cyklu jest otwarta właśnie w gmachu głównym „Płaszczyzna porozumienia”, choć na razie o pięknie wyeksponowanych stołach i stolikach posłuchamy i obejrzymy wyłącznie w internecie, przynajmniej do czasu otwarcia muzeów. Wystawa potrwa do 7 marca 2021.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę, jaką ten mebel odgrywał w historii, jak jednoczył użytkowników przy zabawie, pracy, posiłkach oraz był pomocny w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów; a także pokazanie przemian, jakim podlegał od XVIII do XIX wieku, czyli w czasie kiedy królował w salonach i jadalniach. Zabytki pochodzą głównie ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które szczyci się jedną z większych kolekcji zabytkowych mebli w Polsce.

https://www.facebook.com/Muzeum.Narodowe.Wroclaw


Gdzie?
Plac Zamkowy Pl. Zamkowy
Warszawa
woj. mazowieckie

Facebook