Pawilon Wolności w Łazienkach Królewskich

Pokój, jedność, solidarność – to wartości, jakie symbolizuje Pawilon Wolności, który stanął nieopodal Ermitażu w Łazienkach Królewskich. Autorami plenerowej instalacji są studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Plenerowa instalacja, pomyślna jako miejsce relaksu i wypoczynku, pozostanie w łazienkowskich ogrodach do końca września.

Projekt jest wyrazem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Okrągła forma pawilonu symbolizuje jedność. Słoneczniki, które wypełniają wnętrze drewnianej, ażurowej instalacji, stanowią nawiązanie do żółtego koloru na ukraińskiej fladze. Zadaszenie z białego płótna przywołuje na myśl żagiel wyrażający wolność.

Autorami pawilonu są studenci Politechniki Warszawskiej. To ich praca semestralna, którą wykonywali pod okiem doświadczonej kadry architektów, urbanistów i konstruktorów. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii Wydziału Architektury. Stanowi ono część szerszego projektu pod hasłem „Stawiamy”. Prace studenckie, które powstały w jego ramach, będą prezentowane na zdjęciach przy pawilonie.

Instalacja jest częścią międzynarodowej konferencji „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”, organizowanej przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.


Gdzie?
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Agrykola
00-460 Warszawa
woj. mazowieckie
Telefon: +48225060024
Zobacz więcej klikając tutaj

Facebook