EDD 2021: Smaki dziedzictwa – Gotujemy z góralami czadeckimi [wydarzenie on-line]

Chcesz bezpłatnie zwiedzać ciekawe zabytki, oglądać wystawy w najlepszych polskich muzeach, czy brać udział w warsztatach i wydarzeniach edukacyjnych? Zapraszamy do uczestnictwa w Europejskich Dniach Dziedzictwa! Tegoroczna edycja EDD przebiegać będzie pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.

**
Smaki dziedzictwa – Gotujemy z góralami czadeckimi
wydarzenie on-line

Górale czadeccy to grupa etnograficzna górali polskich. Po II wojnie światowej przybyli z Bukowiny na Ziemie Odzyskane. Są też mieszkańcami Żagania i okolic. Wyróżnia ich przywiązanie do swojego dziedzictwa kulturowego, tradycji, folkloru.

Przedstawiciele grupy etnicznej nazywanej góralami czadeckimi żyją wśród nas. Od ponad siedemdziesięciu lat to nasi sąsiedzi, koledzy i koleżanki z pracy, niejednokrotnie członkowie naszych rodzin. Wyróżniają się głębokim poczuciem przynależności etnicznej i przywiązaniem do tradycji. Chętnie promują swoje stare zwyczaje, pieśni, tańce i stroje. Kultywują też tradycje w zakresie kulinariów, przede wszystkim tych związanych ze świętami.

W tym roku, zgodnie z hasłem EDD, skupimy się na tradycyjnej kuchni górali czadeckich. W połowie tygodnia przed pierwszym i drugim wrześniowym weekendem zamieścimy proste do wykonania przepisy na potrawy z dziedzictwa górali czadeckich i zachęcamy do pieczenia i gotowania oraz dzielenia się efektami: zamieszczania zdjęć ugotowanych czy upieczonych potraw i komentarzy.


Gdzie?
Plac Zamkowy Pl. Zamkowy
Warszawa
woj. mazowieckie

Facebook