PODRÓŻEWYDARZENIA

ZOBACZ CUDA MAŁACHOWIANKI I WESPRZYJ WOŚP

Przyjemne z pożytecznym połączą osoby, które 13 stycznia wezmą udział w zwiedzaniu Małachowianki – najstarszej w Polsce szkoły istniejącej w tym samym miejscu: będą mogły skorzystać z wiedzy znakomitych przewodników turystycznych, a jednocześnie wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w dniu jej 27 finału!

„Nasza szkoła, obecnie popularnie zwana w Płocku Małachowianką, została założona w 1180 roku, jest najstarszą z istniejących nieprzerwanie w tym samym miejscu szkół w Polsce i jedną z najstarszych w Europie” – czytamy na stronie głównej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego w Płocku.

Szkoła składa się z trzech budynków: dawnej kolegiaty św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XIII wieku, okazałego gmachu jezuickiego wzniesionego w latach 1675 – 1685 i współczesnego obiektu z lat 1962 – 1964.

Najstarsze zabytki na terenie szkoły zostały odkryte zaledwie kilka lat temu. Podczas remontu (od 2012 do 2014) odsłonięto fundamenty i dwa wejścia do kościoła romańskiego św. Michała Archanioła z XII wieku! Dzięki odkryciu można dziś podziwiać relikty romańskiego portalu i zdobiącą go płaskorzeźbę kamiennego lwa warującego u drzwi kościoła, partie ścian przyziemia z okresu romańskiego oraz gotycką zakrystię. Efektownie podświetlone zabytki okresu romańskiego, gotyckiego, baroku i późniejszych zostały wyeksponowane w podziemiach kolegiaty.

To nie wszystkie odkrycia dokonane podczas niedawnego remontu. W szkolnej kaplicy (obecnie aula) udało się odsłonić i uratować piękną polichromię pędzla prof. Władysława Drapiewskiego – jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa sakralnego w Polsce.

Wszystkie te cuda architektoniczne, rzeźbiarskie i malarskie będzie można zobaczyć podczas wycieczki zorganizowanej 13 stycznia, w dniu 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chętnych oprowadzą po Małachowiance profesjonalni przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Wstęp jest bezpłatny, ale zadowolenie ze spaceru i pracy przewodników – tego dnia wolontariuszy – będzie można okazać wrzucając „grosik” do orkiestrowej puszki.

Zbiórka o godz. 14.00 przed głównym wejściem do szkoły od ul Teatralnej.

Dane kontaktowe

Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego
ul. Małachowskiego 1, 09-400 Płock
tel. 24 366-66-00, 24 366-36-00, fax 24 366-36-01
Strona www
Facebook