PODRÓŻESMAKI

ZAGRODA KURPIOWSKA W KADZIDLE

W Zagrodzie Kurpiowskiej przenieśliśmy się w czasie o ponad sto lat wstecz. W skansenie składającym się z przeniesionych na ten teren budynków z końca XIX i początku XX wieku zobaczyliśmy, jak żyło się przed laty na kurpiowskiej wsi.

Źródłem dodatkowych, niezapomnianych wrażeń były dla nas również warsztaty edukacyjne kultywujące tradycje kultury kurpiowskiej. Godnym zwieńczeniem warsztatów było wspólne ognisko i poczęstunek „łagodniakiem” – tradycyjnym plackiem kurpiowskim.

Zachwyceni wizytą mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się powrócić w malownicze zakątki Zagrody Kurpiowskiej. Być może uda nam się trafić tu w pierwszy tydzień czerwca, kiedy to odbywają się warsztaty etnograficzne „Ginące zawody”, podczas których można nauczyć się wykonywać wycinanki i pisanki, podejrzeć techniki tradycyjnego haftu, tkactwa, rzeźby i garncarstwa, czy poczuć wyjątkowy smak chleba pieczonego na liściu chrzanu.

CIEKAWE HISTORIE:

Poczuliśmy się jak przeniesieni w czasie. Pieczołowitość, z jaką odrestaurowano budynki i dbałość o wszystkie eksponaty zasługuje na podziw!

Marta i Kamil z Ciechanowa.

Uczestnictwo w warsztatach z tworzenia kurpiowskich pisanek pozwoliło nie tylko miło spędzić czas w skansenie, ale też przygotować niepowtarzalny, wielkanocny upominek dla najbliższych

Joanna z Warszawy.

Byliśmy tu podczas warsztatów z ginących zawodów. Skondensowana dawka kurpiowskiej kultury dla mieszczuchów

Zbyszek z Olsztyna.

Skansen w Kadzidle

MAZOWIECKIE OPOWIEŚCI:

Wizyta w Zagrodzie Kurpiowskiej jest znakomitym pretekstem do poznania wyjątkowych tradycji regionu. Wiernie odzwierciedlone budynki z końca XIX i początku XX wieku pozwolą obcować z historyczną architekturą, pełną charakterystycznych szalowań, śparogów (ozdobnych zwieńczeń ścian szczytowych) i fantazyjnych zdobień. Zarówno rozległy zbiór eksponatów, jak i porywające warsztaty edukacyjne pozwolą na dogłębne poznanie historii i tradycji Kurpiowszczyzny. Lokalne zwyczaje promowane są również przy okazji licznych wydarzeń cyklicznych, takich jak kilkudniowe warsztaty „Ginące zawody”, festiwal folklorystyczny „Wesele Kurpiowskie” czy wrześniowa „Niedziela Kadzidlańska”.

OFERTA:

Dojazd:
Jadąc na północ z Ostrołęki drogą krajową 53 wjeżdżamy do miejscowości Kadzidło. Po prawej stronie mijamy stację benzynową. Około 100-150 metrów dalej skręcamy w lewo, w ul. Parkową. Zagroda Kurpiowska znajduje się na samym rogu.

Oferta podstawowa:
• W skład kompleksu wchodzą obiekty charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa drewnianego z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej: dwie chałupy, dwie stodoły, wozownia, dwa spichlerze, drwalnia, obora, kuźnia i studnia. Wszystkie one pozwolą poznać tradycję lokalnej architektury, pełnej niecodziennych, zapomnianych rozwiązań i bogatych zdobień. W każdym z budynków znajdują się również liczne eksponaty, historyczne urządzenia, stroje ludowe, tradycyjne ozdoby, wycinanki.
• Warsztaty edukacyjne kultywujące tradycje kultury kurpiowskiej: historia i tworzenie ludowych wycinanek, pieczywo obrzędowe, podczas których lepili się z ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych, tzw. byśki i nowe latka., kurpiowskie kwiaty z bibuły, pisanki i palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe.
• Ognisko oraz poczęstunek tradycyjnym łagodniakiem
• Warsztaty etnograficzne „Ginące zawody” (pierwszy tydzień czerwca), podczas których można nauczyć się wykonywać wycinanki i pisanki, podejrzeć techniki tradycyjnego haftu, tkactwa, rzeźby i garncarstwa, czy poczuć wyjątkowy smak chleba pieczonego na liściu chrzanu.
• „Wesele Kurpiowskie” – trzydniowy festiwal folklorystyczny, odbywający się w trzecią niedzielę czerwca, połączony z inscenizacją tradycyjnego obrzędu ślubnego i zwyczajów weselnych na Kurpiowszczyźnie. Wydarzeniu towarzyszy kiermasz sztuki ludowej i wyrobów kulinarnych.
• „Niedziela Kadzidlańska” (pierwsza niedziela września), podczas której odbywa się tzw. Turniej Wsi oraz kiermasz sztuki ludowej.

Oferta dostępna przez cały rok, codziennie od 10:00 do 17:00.

Możliwości wyżywienia:
Poczęstunek dostępny dla grup zorganizowanych.

Możliwości noclegu:
Niestety w obiekcie nie ma możliwości noclegu. Nie brakuje jednak ciekawych propozycji w Kadzidle i okolicznych miejscowościach.

STYL: folkowy

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– parking dla kamperów – TAK
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

ZAGRODA KURPIOWSKA W KADZIDLE
ul. Trasa Mazurska 1b, 07-420 Kadzidło
+48 29 76 18 200
Strona www
Facebook