„Tu jest tak cicho, że usłyszeć siebie można”.

Jeśli naprawdę poszukujecie kontaktu z naturą i podróży wgłąb samego siebie „Zaczarowane Miejsce” powstało właśnie dla Was. My trafiliśmy tu nie wiedząc czego się spodziewać i odkryliśmy niezwykle interesującą osobę, która żyje w naturze i w zgodzie z naturą. Miejsce pełne jest dobrej energii i harmonii. Wrażenie robi dbałość o detale w odtwarzaniu realiów słowiańskiej egzystencji w Puszczy. Pani Ania dba o to, żeby jej gospodarstwo „ Zaczarowane Miejsce” oczarowało również turystów.

Warto zrobić sobie prosty test przed wyruszeniem do tego pięknego miejsca: Czy wytrzymasz 3 dni bez zakupów? Czy lubisz chodzić boso po trawie? Czy polubisz picie mleka prosto od kozy? Czy chcesz poznać las i jego wszystkich mieszkańców? Jeśli odpowiesz twierdząco na wszystkie pytania to jesteś wymarzonym gościem „Zaczarowanego Miejsca”.

Mazowsze to ziemie, na których historia osadnictwa sięga wielu wieków. W „Zaczarowanym Miejscu” można poznać historię pionierskich osadników z terenów tutejszych, dawnych puszcz: Wiskickiej. Bolemowskiej i Jaktorowskiej - czyli budników. Można zapoznać się też ze sposobem życia wczesnosłowiańskich mieszkańców Mazowsza, w specjalnie do tego celu zrekonstruowanej Osadzie Rodzian.

Kiedy odwiedziłem „Zaczarowane Miejsce” i obejrzałem Teatr Motyli Nocnych dopiero zrozumiałem, że nocą las żyje tak samo energicznie jak w dzień. - Krzysiek z Warszawy

Nigdy nie widziałam „hotelu” dla dzikich pszczół i innych owadów, w zaczarowanym miejscu znajdują się aż dwa. - Ania z Płocka

Kiedy szukaliśmy drogi do tego miejsca myśleliśmy już, że ono nie istnieje tak dobrze się przed nami zaczarowało. Jednak kiedy tu trafiliśmy zrozumieliśmy dlaczego tak trudno tu trafić. Ono nie jest dla każdego. Samo wybiera ? - Wojtek i Hubert z Poznania.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Zaczarowane Miejsce

Samo miejsce lokalizacja, położenie:

Na granicy województwa mazowieckiego w Bolimowskim Parku Krajobrazowym u brzegu rzeki Rawki znajduje się „Zaczarowane Miejsce”. Jest to gospodarstwo rekreacyjno-edukacyjne prowadzone przez Panią Annę Litwin. Jego bogaty program zajęć i warsztatów certyfikowany jest poprzez ogólnopolską sieć „Zagród Edukacyjnych” (gospodarstwo poz. 13 w woj. mazowieckim www.zagrodaedukacyjna.pl)

Dojazd:

Gospodarstwo leży w lesie za wsią Bartniki. Aby tu trafić należy wyjechać z Bartnik w kierunku zachodnim i podążać leśną, żwirową drogą około 3 km. Gospodarstwo znajduje się w lesie po lewej stronie drogi.

Oferta podstawowa:

  • Możliwa jest oferta indywidualna dla turysty poszukującego i świadomego swoich potrzeb, jak również dla grup zorganizowanych jak i szkolnych lub przedszkolnych. Specjalna oferta dla osób 50+.
  • Wizyta w „Zaczarowanym Miejscu” to najlepsza lekcja wiedzy o tym jak wyglądało niegdyś życie ludzi w zgodzie z naturą i jej prawami. Podczas wizyty u Pani Anny można zobaczyć jak żyją kurki rasy Kochin w leśnym kurniku przypominającym szałas (tzw. kurnik w stylu budnickim). Od nich właśnie pochodzą wyjątkowo smaczne jajka, które mogą stanowić podstawę śniadań na miejscu. Osobliwie wygląda także koza, która wypasa się pomiędzy leśnymi drzewami. Daje ona niezwykle smaczne mleko, z którego gospodyni wytwarza także sery. Jadłospis „Zaczarowanego Miejsca” dopełniają także warzywa i zioła uprawiane na grządkach oraz owoce lasu, pełnego jagód, grzybów a także dzikich ziół, które suszy gospodyni.
  • Specjalizacją „Zaczarowanego Miejsca” są podróże w czasie. Podczas wizyty można uczestniczyć w jednym z programów, które są oparte na lokalnych tradycjach, historii i legendach odnoszących się do czasów wczesnosłowiańskich, związanych m.in. z domniemanym kultem boga Roda/Rhoda oraz budnicką przeszłością Puszczy Bolimowskiej. Programy te realizowane są w dwóch oddzielnych przestrzeniach, czyli w Zagrodzie Budnika, gdzie ukazane są realia codziennego życia w Puszczy Bolimowskiej w XV wieku, a także w Osadzie Rodzian,  rekonstrukcji wczesnosłowiańskiej osady z X wieku naszej ery.
  • W obu przestrzeniach można uczestniczyć w warsztatach dotyczących tych epok historycznych. Ich przebieg należy uzgodnić indywidualnie z właścicielką. Może on obejmować zarówno elementy kultury materialnej jak i kulinaria.
  • W „Zaczarowanym Miejscu” raz w miesiącu odbywają „Szałasy na pełnie” . Jest to rodzaj słowiańskiego rytuału z zastosowaniem „mistycznej łaźni słowiańskiej”. Człowiek rozgrzewa się w szałasie pod wpływem nagrzanych kamieni, później ochładzając się w rzece Rawce.
  • Decydując się na pobyt w „Zaczarowanym Miejscu” w porze letniej warto zapytać o „Teatr Motyli Nocnych”. W nocy wystawiana jest biała płachta, którą następnie podświetla się. Wszelkie nocne owady zlatują się do światła i latają na tle tej płachty, a specjalista entomolog opowiada o wszystkich gatunkach, które danej nocy zostaną zwabione.
  • W okolicach „Zaczarowanego Miejsca” możliwy jest także Nordic Walking. Nasza gospodyni posiada patent instruktora nordic walking i prowadzi zajęcia z kinezygerontoprofilaktyki (profilaktyka ruchem dla osób w wieku 50+)

Konieczność umówienia się klienta:

Każdorazowo należy uzgodnić swój przyjazd z właścicielką.

Oferta ma charakter całoroczny.

Latem możliwa jest kąpiel w rzece Rawce, zajęcia edukacyjne i praktyczne - np. z budowania szałasu, wykonania zabawek z siana oraz ulepienia pojemnika z gliny. Jesienią grzybobrania z ogniskiem na zakończenie, a zimą narciarstwo biegowe i kuligi. Przez cały rok możliwe jest uprawianie nordic walking i spacerów.

Możliwości wyżywienia:

Jeśli chcemy spożywać oryginalne budnickie potrawy powinniśmy umówić się z wyprzedzeniem z Panią Anną. Są to proste dania oparte o zioła i owoce lasu.

Możliwości Noclegu:

Najlepszym pomysłem na nocleg jest własny namiot, który można rozbić na ogrodzonym terenie Zaczarowanego Miejsca. Można także, po umówieniu, skorzystać z jednego z 6 miejsc noclegowych w domku gospodyni.

Przykładowe ceny:

- 35zł/4h warsztatów (połączone z ogniskiem, poczęstunkiem dla zorganizowanej grupy dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym, oraz dorosłych (zwłaszcza w wieku 50+)
- 20zł/2h trening nordic walking (grupa min.10 osób)

DANE KONTAKTOWE
Zaczarowane Miejsce
Bartniki, Łąkowa 19, 96-332 Radziwiłłów
zaczarowane.m@wp.pl
500258083
Anna Litwin
74 km / 59 min
Sprawdź nasz profil