„Mazowsze o smaku wina”

Jadąc do miejscowości Borek w powiecie Kozienickim nie myśleliśmy, że spróbujemy tam wina - tym bardziej wina, którego smak zachęca do dalszej degustacji i pozostaje na długo w pamięci. Miłość dwójki ludzi - Aleksandry i Pawła Wieczorków ? do tego trunku dała niesłychane wręcz owoce. W winnicy Wieczorków po raz pierwszy spróbowaliśmy mazowieckiego wina i okazało się ono świetne. Pan Paweł opowiedział nam o metodach winifikacji (produkcji wina) pokazał zabytkową i współczesną prasę do wina. Wspólnie odwiedziliśmy pole z winoroślami. I nie było by w tym może nic szczególnego, gdybyśmy byli w którymś z rejonów Francji, ale to przecież środek Mazowsza. Pomyśleliśmy, że być może to urok gospodarzy wpłynął na nasze doznania z degustacji trunku dlatego zakupiliśmy kilka butelek do późniejszej degustacji. Po ich otwarciu stwierdziliśmy, że smak broni się sam. Szukajcie zatem smaku mazowieckiego wina - jest tego warte.

Winorośl na Mazowszu uprawiano od wieków, od wieków także tworzono tutaj dobrej jakości wina. Szczególnie smaczne wychodziły wina białe. Takie też wytwarzali benedyktyni w klasztorze, który mieści się w położonej niedaleko naszej winnicy miejscowości Opactwo. Pracowici mnisi przybyli na Mazowsze z Francji. Być może właśnie francuska wiedza o winach dała tak dobre owoce na tych ziemiach.

Poznawanie smaku wina, kiedy opowiada o nim sam producent i kiedy dzieje się to w sąsiedztwie jego winnicy ma zupełnie inny wymiar. - Maurycy z Podkowy Leśnej

Od kiedy poznaliśmy państwa Wieczorków i ich winnice, zupełnie inaczej zaczęliśmy patrzeć na wybór win. Teraz mniej interesujące wydają nam się wina z Nowego Świata niż te z Mazowsza. - Joanna i Kamil z Warszawy.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Winnica Wieczorków

Samo miejsce lokalizacja, położenie:

Niestety miejsce w którym wytwarza się wino mieście się dobry kilometr od pola gdzie jest ono uprawiane.

Dojazd:

Winnica Wieczorków mieści się w miejscowości Borek. Należy jednak zadzwonić do gospodarza przed wyruszeniem do winnicy gdyż miejscowość dzieli się na trzy części i nie łatwo jest znaleźć tę z domem o numerze 56.

Oferta podstawowa:

  • Wycieczka po winnicy z przewodnikiem, który opowie, jak ważne są dla winorośli odpowiednie warunki, takie jak: gleba, ukształtowanie terenu czy ilość godzin nasłonecznienia. W winnicy uprawia się szczepy winorośli, które dobrze zaadoptowały się do mazowieckiego klimatu - wśród nich między innymi: Rondo, Muskat Odeskij, Sibera, Jutrzenka, Seyval Blanc, Bianka. Dzięki rozległej wiedzy Pana Pawła o produkcji wina można dowiedzieć się o właściwościach poszczególnych szczepów oraz smakach wina jakie można z nich uzyskać.
  • Winobranie. Jeśli marzy Wam się wzięcie udziału w prawdziwym winobraniu nie musicie jechać aż do Francji. Na początku października można wziąć udział także w mazowieckim winobraniu.
  • Degustacje win białych i czerwonych wytwarzanych przez Państwa Wieczorków to doskonała propozycja motywu imprez integracyjnych czy pomysł nas spotkanie w gronie przyjaciół.

Konieczność umówienia się klienta:

Każdorazowo należy uzgodnić swój przyjazd z właścicielem.

Oferta ma charakter całoroczny.

Oferta sezonowa od maja do października (zwiedzanie winnicy). Degustacje możliwe cały rok.

Możliwości wyżywienia:

Po konsultacji z gospodarzem możliwy jest poczęstunek do wina.

Możliwości Noclegu:

Niestety w winnicy nie ma możliwości noclegu. W rozmowie gospodarz rekomenduje zaprzyjaźnione gospodarstwa agroturystyczne.

Przykładowe ceny:

Oprowadzanie po winnicy i degustacja - 30-50 zł/ os.

DANE KONTAKTOWE
Winnica Wieczorków
Borek 56, Gniewoszów, 26-920
winnica.wieczorkow@ op.pl
798 83 75 77, 505 28 27 28
www.winnicawieczorkow.pl/
Aleksandra i Paweł Wieczorek
110 km / 1 godz. 47 min
Sprawdź nasz profil