Nie trzeba jeździć za granicę, aby spędzić cały dzień w pełnym atrakcji aquaparku, ponieważ wyjątkowe źródło wód termalnych możemy znaleźć w samym centrum Polski. Świetna lokalizacja i bogata oferta Term w Mszczonowie nie jest jedyną zaletą tego miejsca. Dzięki obszarom przeznaczonym specjalnie dla dzieci oraz opiece ratowników wizyta w termach to idealny pomysł na spędzenie weekendu z rodziną.

Na dojazd do Term Mszczonów z centrum Warszawy potrzeba trochę czasu. Należy być przygotowanym na podróż trwającą ponad godzinę oraz problemy z lokalizacją basenów. Przy ruchliwym skrzyżowaniu trasy Nr 8 Warszawa-Katowice oraz drogi krajowej Nr 50 brakuje oznakowania, które wskazywałoby, gdzie należy skręcić, aby trafić na miejsce. Jednak poszukiwanie drogi jest zdecydowanie warte wysiłku.

U progu budynku gości wita bardzo miła oraz otwarta na wszelkie pytania obsługa. Na ścianie wisi cennik, który jest wyraźny i bardzo czytelny. Wnętrze zostało zaplanowane tak, że nie powstaje żaden chaos między osobami idącymi na basen, stojącymi w kolejce do recepcji i tymi, które czekają na bilety. Sama postanowiłam sprawdzić inny zakątek pomieszczenia: Punkt Informacji Turystycznej. Ku mojemu zaskoczeniu wszystkie bardzo interesujące materiały można było dostać za szeroki uśmiech od pani, która o zabytkach Mazowsza może opowiadać godzinami.

Jednak największe wrażenie zrobiły na mnie baseny, w których (o dziwo) nie trzeba pływać w czepku. Ich widok z perspektywy trawiastych plaż leżących tuż obok co prawda nie imponuje. Trzy baseny (w tym jeden dwunieckowy) to nie atrakcja, która może przyprawić stałych bywalców zagranicznych aquaparków o szybsze bicie serca. Moją pełną dystansu do kąpieliska postawę zmieniła dopiero możliwość wejścia do wody. Zimne powietrze na zewnątrz oraz możliwość zanurzenia się w gorącej wodzie to połączenie, które daje natychmiastowy efekt zdolny poprawić humor każdemu marudzie. Wspaniały dwunieckowy basen, po części umieszczony wewnątrz budynku z możliwością wypłynięcia na zewnątrz, to raj dla ludzi borykających się m.in. z bólami kostnymi. Niewielka głębokość wody (nieprzekraczająca 1,6 m) umożliwia organizowanie na tym terenie zajęć dla dzieci. Umieszczony na zewnątrz "prysznic" masujący plecy to pierwsza z atrakcji, na które można natrafić. Pływanie w takim basenie jest dość utrudnione ze względu na wysoką temperaturę wody, więc jedyne na co można mieć ochotę to stanie pod masującym prysznicem przez całą wieczność. Jednak kolejne atrakcje wzywają.

Jacuzzi na 6 osób działa w trybie 20 minut pracy + 10 minut przerwy. Jest to przyjemny przystanek podczas zwiedzania term, ale od razu widać, iż jedno jacuzzi to zdecydowanie za mało. Każdy kto je opuszcza uruchamia minimaraton chętnych wyskakujących szybko z gorącego basenu. Cóż, po prostu trzeba wykazać się zręcznością. Dopiero po wejściu do basenu rekreacyjnego można zauważyć wyjątkowy zielonkawo-brązowy odcień wody, który wynika ze składu chemicznego wody. W rogu zbiornika znajduje się oblężona przez dzieci "rwąca rzeka", czyli strumień płynący okrężnym nurtem. Tuż obok można położyć się na specjalnych masujących ławeczkach, pracujących podobnie jak jacuzzi. Tutaj po raz kolejny widoczna jest walka o miejsca, dlatego w czasie oczekiwania na wodny masaż warto zainteresować się zjeżdżalniami. Mniejsza, żółta, to 12-stometrowa zjeżdżalnia przygotowana przede wszystkim dla dzieci. Bezpieczne "lądowanie" w dość płytkiej wodzie oraz ciągła obserwacja ratowników uniemożliwia wypadek. Czerwona, 60-ciometrowa zjeżdżalnia to gratka dla entuzjastów tego typu atrakcji. Dzięki specjalnym świetlnym oznakowaniom oraz długiej, krętej trasie, zjazd jest ekscytujący i przede wszystkim bezpieczny.

Na sportowców czeka sześciotorowy basen o wymiarach 12,5 m x 25 m. Chłodna woda oraz szerokie tory gwarantują wygodę pływania. Po przeciwległej stronie, znajduje się brodzik dla dzieci z jeżem wodnym oraz minizjeżdżalnią, tuż obok można przejść przez chłodzące fontanny z kilkudziesięcioma dyszami. Dla każdego, kto chce odpocząć po zabawie w wodzie, czekają leżaki, które można wypożyczyć za darmo oraz rozległa trawiasta plaża z parasolami, dwunastoma przebieralniami, barem, placem zabaw i trzeba boiskami do piłki plażowej. To miejsce zyskało moje wielkie uznanie nie dzięki ilości atrakcji, ale ze względu na poziom jego utrzymania. Trawa jest intensywnie zielona nie tylko tam, gdzie goście odpoczywają na kocach czy leżakach, ale także w miejscach, które nie są tak często odwiedzane, jak na przykład trawnik przy saunie i za ogrodzeniem otaczającym jacuzzi. Cały obszar utrzymany jest w wielkiej czystości, nie brakuje regularnie opróżnianych koszy na śmieci, a z głośników można usłyszeć dyskotekową muzykę, która jednak nie jest zbyt głośna i denerwująca. Niewątpliwie należy to odnotować jako znaczący plus.

W szatniach panuje nienaganna czystość. Szafki są wyposażone w zamki otwierane tradycyjnie kluczykiem, który nosi się ze sobą na pasku. Osoby z długimi włosami powinny wziąć własne suszarki. W szatni jest ich niewiele, a nawet jeżeli uda się z którejś skorzystać, to efekt nie będzie zadowalający. Po kwadransie suszenia może uda się poczuć jakiś lekki podmuch ciepła na twarzy czupryna pozostaje mokra.

Według mnie znacznym minusem całej oferty term jest strona gastronomiczna. Mały bar przy basenie rekreacyjnym serwuje jedynie fast foody. Królują tutaj oczywiście hamburgery, frytki oraz słodycze. Dla osób, które dbają o jadłospis i dietę złożoną ze zdrowej żywności, polecam zaopatrzenie się we własne jedzenie.

Nie potrzeba długich poszukiwań, aby odnaleźć związki Term Mszczonów z Mazowszem. Naturalna woda termalna pochodząca z tutejszego źródła jest wizytówką tej krainy geograficznej oraz zjawiskiem wyjątkowym nie tylko na skalę regionalną, ale także ogólnopolską. Woda pochodzi z odwiertu na głębokości ponad 1700 m p.p.m., pozbawiona jest naddatku żelaza i schłodzona z temperatury 41oC do odpowiednio od 24oc do 36oc trafia do basenów. Źródło jest stabilne oraz odnawialne, nie ma zagrożenia powstania zapadliska. Dzięki wielu badaniom fizyko-chemicznym można być pewnym właściwości wody, jej składu oraz czystości. Ponadto jest to woda słodka. Nie wykorzystuje się jej jednak w celach grzewczych, ponieważ musiałaby mieć przynajmniej 70 stopni Celsjusza.

Wiele o Mazowszu możemy się dowiedzieć z internetowego panelu, który znajduje się tuż przy recepcji. Istnieje możliwość skorzystania z przeglądarki internetowej oraz opcji InfoTouch, gdzie znajduje się prawdziwy bank informacji na temat ciekawych miejsc w pobliżu Mszczonowa. Mimo dotykowej formy obsługi urządzenie działa bardzo płynnie, jest wielodotykowe.

Bardzo dużo można się dowiedzieć w Puncie Informacji Turystycznej, gdzie goście pytają najczęściej o ofertę kompleksu oraz o bazę noclegową. Tutaj można posłuchać opowieści o najciekawszych mazowieckich miejscach, które można odwiedzić w wolnych chwilach. Do takich atrakcji należą: zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach, osada fabryczna w Żyrardowie czy wspaniałe Stawy Świętej Anny. Ponadto Termy promują tę krainę geograficzną poprzez wytyczanie tras rowerowych oraz pieszych w najpiękniejszych miastach najbliższych gmin. Oprócz wymienionych miejsc można zobaczyć także: Grzegorzewice, kościół w Puszczy Mariańskiej czy Rezerwat Grądy Osuchowskie, położony w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej i nazywany "dachem Mazowsza". Wspaniałe zawody na orientacje pozwalają na samodzielne odkrywanie piękna mazowieckiej przyrody.

Większość gości term to właśnie osoby z Mazowsza. Jak się okazuje Mszczonów odwiedzają często osoby z mazowieckim rodowodem, na przykład: Joanna Jabłczyńska, Maciej Orłoś, Szymon Wydra, Katarzyna Pakosińska, Robert Górski, Emilian Kamiński czy Jarosław Kret. Na pewno coraz więcej okazji do wybrania właśnie tego miejsca na urlop przyniesie najnowsza promocyjna akcja pod szyldem "Weekend z Termami Mszczonów", która integruje ofertę kompleksu z ofertą aktywnego wypoczynku. Ta wyjątkowa inicjatywa promuje Mazowsze oraz pokazuje solidarność mazowieckich gmin. Projekt wspierają: Mszczonów, Radziejowice, Żyrardów, Żabia Wola, Muzeum Mazowsza Zachodniego, Nadleśnictwo Radziwiłłów oraz oddział PTTK w Żyrardowie.

W Mszczonowie można odwiedzić także Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. W czterech małych salach przedstawione zostały losy tego miejsca podczas licznych zawirowań historycznych. Można obejrzeć eksponaty w sali wrześniowej, rzemieślniczej, carskiej oraz regionalnej oraz dowiedzieć się tutaj trochę na temat Szymona Kobylińskiego czy rodziny Maklakiewiczów. Wśród eksponatów na pewno interesującym skarbem jest "Elementarz" Falskiego, jednak znajduje się on w sali, do której trzeba dostać się schodami. Nie jest trudno o wypadek. Nieoznaczony, opadający gwałtownie strop może stać się przyczyną poważnego urazu.

Moje pierwsze spotkanie z termami zostało uwieńczone tekstem mężczyzny krzyczącego do swojej żony: "Uspokój się Elka, bo wodę będzie trzeba pompować!". Goście z zamiłowaniem przerzucają sie żartami, a wszędzie słychać śmiech dzieci. Najwięcej osób przyjeżdża do term w lipcowe i sierpniowe weekendy, jednak wszystko zależy od pogody. W tym roku miejsce dwukrotnie przeżyło prawdziwe oblężenie, kiedy na terenie obiektu znajdowało się ponad 1100 osób, w basenach pływało 400 gości. Personel opowiada ze śmiechem, że uważają oni ceny biletów za zbyt niskie, ponieważ kolejki do wejścia na basen są zbyt długie (goście mogą czekać nawet 4 godziny). Jak się jednak okazuje, najciekawsze historie nie mają miejsca akurat w takie dni.

Uwielbiani przez personel stali goście przybywają do kompleksu jesienią. Jednym z nich jest 100-letnia kobieta, która co roku zachwala pozytywny wpływ, jakie ma woda na funkcjonowanie ruchowe oraz możliwość odprężenia. W spokojniejsze dni na basenach odpoczywają takie znane postaci jak: Dorota Stalińska, Anna Popek, Alicja Węgorzewska czy Jerzy Janeczek.

Na spokojną atmosferę w termach wpływają mieszkańcy pobliskiego osiedla. Personel ze śmiechem opowiada, że zdarzały się próby zorganizowania całonocnej imprezy na basenie wśród pięknego oświetlenia oraz głośnej muzyki, ale mieszkańcy z ogromną szybkością potrafili wyrazić swoje wielkie niezadowolenie. Pracownicy śmieją się, że wszyscy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ nikt nie zorganizuje imprezy sylwestrowej na basenie. Chyba, że będzie to taniec na lodzie. Mimo to wielkim zainteresowaniem cieszyła się otwarta na obszarze zimowego lodowiska Strefa Kibica, która działała w czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Termy często stają się miejscem kręcenia różnych programów telewizyjnych. Przez wiele lat to właśnie z Mszczonowa emitowano prognozę pogody dla stacji TVN. Ponadto miejsce to upodobali sobie reżyserowie programów publicystycznych poświęconych najczęściej tematom z dziedziny geografii.

 

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

TERMY MSZCZONÓW - POCZUJ SIĘ JAK RYBA W WODZIE

Najważniejszymi atrakcjami Term Mszczonowskich są oczywiście baseny. Znajdziemy tutaj dwie niecki całoroczne o temperaturze wody wynoszące 34 stopni Celsjusza, z których jedna znajduje się wewnątrz budynku i połączona jest z drugą niecką zlokalizowaną na zewnątrz. W basenie rekreacyjnym temperatura wody wynosi 32 stopni Celsjusza. To tutaj znajdują się liczne atrakcje takie jak: zjeżdżalnie, gejzery, leżanki wodne, rwąca rzeka, masaże czy ławeczki napowietrzające. W basenie sportowym woda termalna zmieszana jest ze zwykłą czystą wodą wodociągową, której temperatura wynosi 26oC. Sześć torów jest czynnych od czerwca do końca sierpnia. W płytkim brodziku dla dzieci (28 stopni) znajdują się atrakcje takie jak: minizjeżdżalnia czy jeż wodny. Obok można pobawić się w fontannach chłodzących z 24 dyszami wodnymi. Ponadto w ofercie znajdują się także sauny suche oraz zewnętrzne jacuzzi.

Temperatura wód waha się w zależności od warunków atmosferycznych, jednak zespół dbający o baseny zapewnia, że udaje się utrzymać różnice temperatury wody w granicach jednego stopnia. Zimą, kiedy większa część basenów pozostaje zamknięta, otwierane jest lodowisko na wielkiej zakrytej hali. Organizowano tutaj turnieje hokejowe oraz tenisowe. Na terenie term odbywają sie także pokazy z okazji Dnia Ratownika. Większa część tej imprezy odbywa się na basenie sportowym, przy którym ustawiono małe trybuny. Podczas tego wyjątkowego dnia organizowane są liczne warsztaty, pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz nauka różnych stylów pływackich.

Ratownicy są tutaj obecni przez cały rok. Przy każdym ze zbiorników znajduje się oddzielna grupa pracowników, która opiekuje się wyznaczonym obiektem. Zawsze jest ich sześciu, jednak ich liczba waha się w zależności od tego, ilu obecnie gości znajduje się na basenach. Ratowników może być 8, nie tylko przy basenach ale także na specjalnym podwyższeniu, z którego istnieje możliwość obserwowania całego kąpieliska wraz ze zjeżdżalniami.

Na trawiastej plaży znajdują się trzy boiska do plażowej piłki siatkowej ze złocistym piaskiem. W odpowiedniej odległości można znaleźć rozległy plac zabaw z kilkoma zjeżdżalniami, drabinkami oraz piaskownicą i huśtawkami. Na plaży ustawiono 12 kabin przebieralni basenowych. Dla osób, które lubią zabiegi relaksacyjne, przygotowano sześcioosobową wannę SPA, gabinet masaży (za dodatkową opłatą, ponieważ SPA znajduje się w dzierżawionych gabinetach) oraz suche sauny męskie i żeńskie. Na pupa3jesień tego roku planowana jest rozbudowa term o koedukacyjną saunę zewnętrzną wraz z grotą. Jednak na ten moment można cieszyć się jedynie dwoma kabinami.

Z atrakcji w Termach Mszczonów można korzystać według wyznaczonego grafiku. Zrezygnowano z całodniowych karnetów, co spotkało się z wielką dezaprobatą stałych gości. Wprowadzono jedno-, trzy- oraz sześciogodzinne bilety wraz z możliwością ich przedłużenia za dodatkową opłatą. Istnieje możliwość uzyskania specjalnych zniżek dla dzieci, studentów oraz grup szkolnych. Często organizowane są liczne inicjatywy, podczas których znaczną zniżkę zyskują dane grupy wiekowe lub zawodowe. Obiekt jest otwarty codziennie od 8:30 do 22:00. Cennik wraz z ofertami karnetów znajduje się na stronie internetowej.

Latem na terenie Kompleksu organizowane są liczne wydarzenia promujące aktywny tryb życia, np. "Lato w mieście" (ceny biletów mogą spaść nawet do 2 zł). Słynny Dzień Ratownika odbywa się w ostatni weekend czerwca. Jest on organizowany w formie festynu, podczas którego można obejrzeć pokaz ratowniczy i pobawić się przy dźwiękach muzyki. Nie brakuje atrakcji dla dzieci: dmuchańców czy szczudlarzy. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z radiem "Dla Ciebie".

Najsłynniejsze wydarzenia to rajdy rowerowe, których trasy powstają na podstawie najciekawszych wybranych obiektów turystycznych Mazowsza Zachodniego. Impreza tak naprawdę nie ma formuły rajdu, ale prezentuje trasę, którą można przebyć w miłej atmosferze. Rowery mogą zostać wypożyczone z miejscowej wypożyczalni za darmo, jedynie za dość wysoką kaucją, która zostaje zwrócona. Cztery trasy powstały w ramach formuły "Weekend z Termami Mszczonów". Można podążać "Szlakiem Pisi Gągoliny", który biegnie przez 46 kilometrów na terenach Mszczonowa, Radziejowic oraz Żyrardowa. Cztery kilometry krótsza wersja trasy została wytyczona przez Rezerwat Grądy Osuchowe, a trasa 40 kilometrowa "Śladem Rzeki Korabiewki" przez Korabiewice, Olszankę, Puszczę Mariańską aż do Mszczonowa. Na tej drodze można zobaczyć zabytkowy drewniany kościółek w Puszczy oraz rezerwat z wyjątkowymi okazami drzew lasów grądowych. Najkrótsza trasa rowerowa biegnie "Traktem Tarczyńskim" przez 20 km. Podobnie zostały zorganizowane trasy piesze: "Ulicami Mszczonowa" (4,5 km), "Stawy św. Anny" (15 km), "W stronę Rezerwatu Stawy Gnojna" (13,5 km).

Organizowane są także cykliczne rajdy na orientację. Szlaki są jednokierunkowe, każdy zaczyna się w Mszczonowie a kończy grillem i świetną zabawą pod okazałą wiatą przy Stawach św. Anny. Podczas trasy, przy pierwszym punkcie orientacyjnym z informacjami odnośnie kolejnych zadań, można podjąć decyzję, jaką długość trasy się wybiera. Najdłuższa trasa to dystans 45 km do pokonania. Edycja letnia pod szyldem "Wstań z fotela" cieszy się coraz większym zainteresowaniem (96 osób w ubiegłorocznej odsłonie). Podobnie "Rajd spadających liści" organizowany dla tras pieszych (nordic walking) i rowerowych według podobnej formuły. Po zebraniu pieczątek podczas podróży można wziąć udział w losowaniu nagród oraz zdobyć wyjątkowe pamiątki.

Co roku organizowany jest Bieg Sylwestrowy z Termami Mszczonów, podczas którego pokonywane są dystanse na czas. Można konkurować z profesjonalnymi zawodnikami. Obowiązują zapisy, podobnie jak podczas rajdów, jednak w przypadku Biegu konieczne jest uiszczenie odpowiedniej kwoty wpisowego. Istnieje możliwość wygrania bardzo atrakcyjnych nagród rzeczowych oraz karnetów.

Szkoły bardzo często ubiegają się o możliwość przeprowadzania zajęć z nauki pływania właśnie w Termach. Przez cały rok szkolny grupy dzieci korzystają z aqua aerobiku i nauki pływania. Odbywają się tutaj lekcje w-fu oraz nauka zumby. Dodatkowe nieodpłatne atrakcje proponuje Ośrodek Sportu i Rekreacji, który organizuje turnieje plażowej piłki siatkowej dla każdej grupy wiekowej.

W okolicach Term zagwarantowana jest bogata oferta zarówno hotelowa, jak i gastronomiczna. Kompleks współpracuje z designerskim Artis Loft Hotelem położonym w nieznacznym oddaleniu od basenów. Miejsce to jest skoncentrowane raczej na ofertę biznesową, dlatego można zwrócić uwagę także na inne miejsca, tj. Hotel Panorama, Hotel - Karczma U Wodnika, Hotel Afrodyta Business & SPA czy Dom Gościnny. W Mszczonowie królują pizzerie, jednak można odwiedzić także Gospodarstwo rolno-rybackie EKOFARM, Restaurację Szpularnia i Retrospekcję oraz Kawiarnię Tygielek.

Termy Mszczonów powinni odwiedzić miłośnicy całodniowych zabaw w aquaparkach oraz każdy kto twierdzi, że aby móc się wykąpać w leczniczych wodach trzeba jechać na samo południe Polski. Kompleks położony na pięknym obszarze Mazowsza Zachodniego zaskoczy nie tylko wspaniałymi, ciepłymi wodami, pełnymi wodoru, węglanu, wapnia oraz sodu, ale także rodzinną atmosferą i czystą plażą.

 

DANE KONTAKTOWE
TERMY MSZCZONÓW - POCZUJ SIĘ JAK RYBA W WODZIE
Warszawska 52, 96-320 Mszczonów
termy@ termy-mszczonow.eu
+ 48 46 857 87 81
www.termy-mszczonow.eu
 
ok. 45 km / ok. 1 godz jazdy samochodem
Sprawdź nasz profil