AKTUALNOŚCI

NOWA WYSTAWA W MUZEUM LNIARSTWA

Wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, takie jak snowadło taśmowe, przewijarkę bębnową czy klejarkę osnów, a także inne elementy wyposażenia fabryki lnu wykorzystywane w procesie produkcji między przędzeniem a tkaniem, będzie można obejrzeć w ramach wystawy „wySNUTE nici”. Ekspozycja powstaje w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie i będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze w tym roku.

Wystawa prezentująca proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni aranżowana jest w jednej z hal poprzemysłowych. Trafiły już do niej pierwsze maszyny pamiętające najtrudniejsze dla miasta czasy związane z upadkiem przemysłu lniarskiego, kiedy zostały uruchomione po raz ostatni, a następnie wyłączone, by ucichnąć na wieki.

Jedną z największych atrakcji ma być w pełni sprawny tak zwany mieszalnik do przygotowywania klejonki do klejenia osnów. Odwiedzający wystawę będą mogli samodzielnie uruchomić mieszadło, postępując zgodnie z umieszczoną przy urządzeniu instrukcją. Obecnie trwają prace nad zapewnieniem maszynie pełnej sprawności.

W centralnej części wystawy, między wielkogabarytowymi maszynami, umieszczono siedzisko zbudowane na konstrukcji urządzenia zwanego belownicą. Zwiedzający będą mogli w tym miejscu wysłuchiwać wspomnień pracowników dawnej fabryki.

Przed siedziskiem ustawiono dwa ponad 4-metrowe wieszaki. Kiedyś służyły one do wieszania wałów osnowowych, a teraz zostaną na nich umieszczone archiwalne fotografie maszyn i hal oddziału przygotowawczego tkalni z lat 1910-1913, a także pracowników oddziału przygotowawczego z ostatnich lat funkcjonowania prywatnej spółki, czyli z 2008 r.

Oprócz maszyn na wystawie znajdą się plansze opisujące historię oddziału przygotowawczego, schematy i procesy produkcji zachodzące na poszczególnych maszynach, tj. snowadle taśmowym, przewijarce bębnowej i klejarce osnów. Zaplanowano też strefę ciekawostek. Wykonanie przez turystów odpowiednich czynności, na przykład poruszenie konkretnych elementów mechanizmu, pozwoli na odsłonięcie interesujących informacji związanych z merytoryczną stroną ekspozycji.

Zakłady Lniarskie w Żyrardowie były pod koniec XIX wieku największą i najważniejszą w Europie fabryką lnu, a tradycja przemysły lniarskiego w Żyrardowie liczy już ponad 180 lat. Muzeum Lniarstwa mieści się w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który był częścią kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki.

Dane kontaktowe

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda
ul. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów
tel. 793 134 703
Strona www
Instagram
Facebook