29-08-2017
Warszawska Praga coraz piękniejsza     

Warszawska Praga zyskuje nowe oblicze. Zmiany na tym obszarze zachodzą od kilku lat, powstają nowe obiekty, a zabytkowe budynki są odnawiane. Na początku września 2017 r. rozpocznie się rewitalizacja budynku przy ulicy Jagiellońskiej 28, czyli siedziby Teatru Baj i przedszkola nr 183, wzniesionego przed I wojną światową od początku z myślą o dzieciach. Pierwotnie był to Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych, w którym mieściły się m.in. chronka dla 150 dzieci oraz szkoła żydowska dla 550 uczniów. Modernizacja jest prowadzona w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

- Wartością projektu jest to, że przywracamy funkcjonalność samego teatru w miejscu, które jest historycznie z nim związane oraz ratujemy zabytek, który jest dziedzictwem tej dzielnicy. Jest to bardzo ważny projekt rewitalizacyjny, odnowienie budynku ma stanowić kolejny impuls rozwojowy dla tej części Warszawy – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Teatr Baj w nowej odsłonie

Warszawski Oddział SARP na zlecenie Teatru Baj przeprowadził konsultacje społeczne oraz opracował wytyczne do koncepcji modernizacji i przebudowy obiektu. Wszystkie uwagi ogólne zostały uwzględnione w dokumentacji przetargowej i projektowej. Dzięki rewitalizacji zabytkowego budynku dawnego Zakładu Wychowawczego Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona przy ul. Jagiellońskiej 28  powstaną nowoczesne przestrzenie na potrzeby Teatru Baj i przedszkola. Wszystkie instalacje oraz infrastruktura budynku przejdą kompleksową przebudowę, zostanie także wymieniona technologia sceniczna i wyposażenie. Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez m.in. budowę podjazdów dla wózków i węzłów sanitarnych.

Na parterze mieścić się będzie sala teatralna Teatru Baj z widownią dla 180 osób oraz dwie sale kameralne przeznaczone dla grup 25-osobowych (na 1. i 3. piętrze). Odnowione zostanie wejście do teatru od strony dziedzińca. Przestronny hol wewnątrz pomieści kasę, szatnię, portiernię i sklepik. Na drugim piętrze będzie przestrzeń wystawiennicza i sala edukacyjna Muzeum Lalek, natomiast na poddaszu - pracownia tworzenia dekoracji teatralnych. Powierzchnia użytkowa teatru to 8071,65 m².

Przedszkole zajmie część budynku z wejściem od strony dziedzińca od 1. do 3. piętra głównego korpusu obiektu.

Rewitalizacja obejmie również teren wokół budynku – zostaną posadzone drzewa i krzewy. Projekt chodników i przejazdów zapewni bezpieczny układ komunikacyjny dla wszystkich użytkowników. Budynki zostaną wyłączone z użytkowania na czas remontu.

Historia budynku

Budynek zaprojektowany został przez Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa powstawał w latach 1911-14. Fundatorem gmachu był zamożny kupiec i filantrop Michał Bergson, potomek słynnego Szmula Zbytkowera, właściciela gruntów na Pradze. Budynek wzniesiono z myślą o dzieciach i od razu powstał w nim Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych. Wewnątrz mieściły się ośrodki wychowawczo-oświatowe takie jak: ochronka dla 150 dzieci, szkoła żydowska dla 550 uczniów,  przytułek dzienny dla 100 dzieci w wieku od 2 do 5 lat, mieszkania personelu oraz biura praskiego wydziału dobroczynności. W jednym z większych pomieszczeń znajdowała się synagoga dla personelu oraz wychowanków. Funkcję taką pełnił do 1940 roku kiedy cały personel i wychowanków siłą  przeniesiono do getta. Po wojnie jedno z pomieszczeń na swoje potrzeby zajął Wojewódzki Komitet Żydów w Polsce. W roku 1948 mieszczącą się w gmachu synagogę poddano przebudowie początkowo na potrzeby Teatru Żydowskiego, ale w grudniu 1953 roku utworzono tam Państwowy Teatr Lalki i Aktora BAJ. W pozostałych pomieszczeniach usytuowano mieszkania lokatorskie oraz Przedszkole nr 183.

Kolejny zabytek na Pradze zostanie zachowany

Budynek wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków w maju 2010 roku. W październiku tego samego roku został objęty ochroną dzięki ustaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Pragi Centrum. Dokument zapewnił nienaruszalność bryły, elewacji i układu budynku bez nadbudowy lub rozbudowy obiektu, czy też wznoszenia nowych obiektów kubaturowych na terenie działki. Zgodnie z zaleceniami Stołecznego Konserwatora Zabytków z 2016 roku, zostanie zachowana autentyczna substancja budynku przy minimum ingerencji.

Teatr Baj we wrześniu wyrusza w podróż po Warszawie, po Polsce i po świecie. Będzie prezentował swoje spektakle na różnych scenach i w różnych miejscach. W tym czasie, w jego siedzibie przy ulicy Jagiellońskiej 28, będzie prowadzony generalny remont, którego zakończenie planowane jest na sierpień 2019 roku. Informacje o możliwości zakupu biletów na spektakle podana jest na stronie internetowej teatrbaj.pl  w zakładce Repertuar.

Scena na Głębockiej 66, Scena na Vincenta van Gogha 1 (Białołęcki Ośrodek Kultury)
Bilety on-line: bok.waw.pl/repertuar

Scena na Jagiellońskiej 54 (Centrum Wielokulturowe)
Bilety on-line: bilety.teatrbaj.pl

Stacjonarnie bilety można kupić w KIOSKU KULTURY, Krakowskie Przedmieście 7 www.facebook.com/KioskKultury
Zakup biletów możliwy od 4 września.

Historia Teatru Baj

Teatr Baj powstał w 1928 r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 170 premier. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014). Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.