14-07-2017
V Jazz Zdrój Festiwal w Konstancinie     

V Jazz Zdrój Festiwal, impreza poświęcona pamięci wybitnego jazzmana Louisa Armstronga, odbędzie się 15 i 16 lipca w konstancińskim amfiteatrze. Na scenie wystąpią profesjonalne, znane i wielokrotnie nagradzane zespoły z całego kraju, a także z zagranicy, w tym Old Timers – grupa, która nagrała m.in. ścieżki dźwiękowe filmów „Vabank” i „Seksmisja”. Festiwal w konstancińskim Parku Zdrojowym jest jedną z największych imprez tego typu na Mazowszu.

W amfiteatrze będzie można usłyszeć klasyczny jazz, nawiązujący do czasów powstania letniska. Wystąpią wybitni muzycy, wirtuozi swoich instrumentów, legendy polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Organizatorem imprezy jest Konstanciński Dom Kultury. Wstęp wolny.

15 lipca, sobota

Festiwal otworzy o godz. 16 występ Kayo Band z wybitnym klarnecistą i skrzypkiem Ryszardem „Kajo” Kwaśniewskim. Następnie w amfiteatrze zagra The Warsaw Dixielanders, jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego, specjalizujący się w interpretacji standardów jazzowych z Nowego Orleanu i Chicago, a także szlagierów polskiej muzyki z lat 30. i 40. Koncert zespołu uatrakcyjni o występ tancerzy ze szkoły Shim Sham. To założone w 2011 roku studio tańca prowadzi w Warszawie kursy Lindy Hop, Charleston i Authentic Jazz. O godz. 19 na scenie zaprezentuje się tarnowski Leliwa Jazz Band. Na repertuar zespołu składają się standardy jazzu lat 20. i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Pierwszy dzień festiwalu zakończy Jam Session (godz. 20.30) w altanie przy Hugonówce. Muzyczne improwizacje doskonałych jazzmanów będą powstawały na żywo. Prawdziwa uczta dla duszy oraz doskonała zabawa i to nie tylko dla melomanów.

16 lipca, niedziela

Koncert rozpocznie o godz. 16 Dixie Team, zespół jazzu tradycyjnego, który powstał w Mogilnie w 2015 r. z inicjatywy saksofonisty Waldemara Krystkowiaka. Natomiast o godz. 17.30 na scenie zobaczymy legendę polskiego jazzu – zespół Old Timers. Jest jednym z najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny, nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Powstał w 1965 r. w Warszawie i od ponad pół wieku plasuje się w ścisłej czołówce polskich, jazzowych zespołów. Zdobył prestiżowe nagrody, ma na swoim koncie wiele płyt oraz koncerty niemal w całej Europie. Nagrał również muzykę do filmów „Był Jazz”, „Vabank” czy „Seksmisja”, a także do spektaklu „Opera za trzy grosze” w warszawskim teatrze Ateneum. Festiwal zakończy European Connection (godz. 19). Międzynarodowa grupa doskonałych muzyków koncertujących na całym świecie. W jej skład wchodzą znani i cenieni jazzmani z Polski, USA, Holandii i Szwecji. W konstancińskim amfiteatrze wystąpią, m.in.  Claus Jacobi, wybitny holenderski saksofonista, który słynie z kultywowania tradycji starych mistrzów jazzu tradycyjnego, a także amerykański wirtuoz trąbki Troy Anderson. Jak nikt inny potrafi naśladować brzmienie legendarnego Louisa Armstronga.

Program V Jazz Zdrój Festiwalu

sobota, 15 lipca
godz. 16.00 - Kayo Band
godz. 17.30 - The Warsaw Dixielanders
godz. 19.00 - Leliwa Jazz Band
godz. 20.30 - Jam Session (altana przy Hugonowce, ul. Mostowa 15)

niedziela, 16 lipca
godz. 16.00 - Dixie Team
godz. 17.30 - Old Timers
godz. 19.00 - European Connection