„Kiedyś wieś wytwarzała wszystko, co ludziom do szczęścia i życia było potrzebne”.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu to tak naprawdę obszar poza czasem. Przekraczając jego bramę znajdujemy się w magicznym lesie. Na jego polanach natrafiamy na wieś mazowiecką z polami, zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi, młynami, karczmami, wiatrakami a nawet kościołem. Odwiedziny w chałupie bogatego chłopa, wizyta w olejarni czy we wnętrzu wiatraka pozwoliły nam poczuć realia życia na XIX wiecznej wsi. Jak zawsze interesowała nas ścieżka kulinarna. Wybierając ten szlak odwiedziliśmy bartników, młyny wodne, pola warzywne i obsiane zbożami. Zerknęliśmy do kuchni i spiżarni krytych słomą chat. Podczas odwiedzin w skansenie zrozumieliśmy, że codzienne życie na wsi kręciło się wokół jednego tematu ? przygotowywania pożywienia. Święta zaś polegały na tym, żeby jak najsmaczniej przygotować owoce natury i własnej pracy.

Radomskie to nie jest typowe Mazowsze. To region, który przez lata kultywował swoją tożsamość i folklor. Historycznie bliżej było tym ziemiom do Sandomierza czy Małopolski. Teraz jednak Radom i jego okolice stanowią jeden ze składników wielobarwnej układanki jaką jest Mazowsze. Koniecznie trzeba ten element zrozumieć i poznać, żeby wiedzieć, na czym polega dzisiejsza wielokulturowość regionu.

Nigdy nie docenilibyśmy smaku prawdziwego chleba, gdyby nie uczestnictwo w warsztatach „od ziarna do chleba” organizowanych w Muzeum. Dopiero dzięki nim poczuliśmy jak głęboki jest związek człowieka z naturą. - Rodzina Szaranów z Warszawy.

Czy ktoś jeszcze wie co to jest fajerka? My wiemy, bo zobaczyliśmy prawdziwy gliniany piec kuchenny z żelazną blachą i czterema fajerkami. W izbie podłoga również była z gliny i dzięki temu była ciepła i przyjemna dla nóg. - Joanna i Czarek z Radomia.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Samo miejsce lokalizacja, położenie:

Jeszcze w granicach miasta Radomia leży 35 hektarowy kompleks muzealny.

Dojazd:

Muzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, tuż przy trasie E77 Warszawa-Kraków. Wejście do muzeum znajduje się od ul. Stawowej (dojazd od ul. Krychnowickiej). Do muzeum można dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr 14, 17. Z dworca PKP i PKS dojazd linią nr 14, kursy na tej linii odbywają się jedynie w dni powszednie.

Oferta podstawowa:

  • Muzeum Wsi Radomskiej to oferta na całodzienną wycieczkę i zapoznanie się z różnorodnymi formami budownictwa wiejskiego ziemi radomskiej. Muzeum posiada 69 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego, w tym kompleks dworski i sakralny. Organizuje również szereg warsztatów (lepienie garnków, ubijanie masła) i imprez plenerowych (Święto Chleba, Festiwal Ziemniaka) związanych z życiem codziennym dawnej wsi i kulinariami. Na jego terenie można odwiedzić kilka różnych zagród pochodzących ze wsi radomskich. Zobaczyć możemy zagrodę z Jastrzębi, Kłonówka, Chomentowa. Każda z nich ma swoją historię i nieco inną specyfikę. Nie brakuje w nich niczego - poza dawnymi mieszkańcami.
  • Coś dla poszukiwaczy zaginionego smaku: Ekspozycja pszczelarska, Zespół wiatraków, Spichlerz dworski z Wilkowa, Kurnik dworski z Konar, młyny wodne z Zajączkowa i Zofiówki
  • Od ziarenka do bochenka. Zajęcia dla dzieci, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. O tym, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe. Na zajęciach można spróbować samodzielnie pozyskać mąkę oraz uformować z ciasta drożdżowego bułkę, która zostanie wypieczona
  • Ekspozycje czasowe: stół wielkanocny i stół bożonarodzeniowy
  • Warsztaty edukacyjne, podczas których wiedza przekazywana jest zarówno w formie wykładu, jak i pracy własnej. Warsztaty prowadzone są w specjalnie wybudowanym w tym celu obiekcie. Możliwe jest zrealizowanie kilkunastu tematów z zakresu dziedzictwa kulturowego i wiedzy o regionie radomskim. Na odwiedzających czekają między innymi takie lekcje muzealne: Certyfikat sprawności pradziadka, Od rośliny do tkaniny, Budownictwo ludowe Radomskiego

Konieczność umówienia się klienta:

Od wtorku do piątku o godzinie 10 i 12 odbywają się lekcje muzealne w zakresie warsztatów edukacyjnych (w obiekcie edukacyjnym - wjazd od ul. Stawowej). Istnieje możliwość zmiany godziny lekcji (do uzgodnienia przy zamawianiu lekcji). Od września lekcje muzealne odbywają się od poniedziałku do piątku, godziny ? do uzgodnienia.

Oferta ma charakter całoroczny.

Warto zwrócić uwagę na inne godziny funkcjonowania Muzeum w okresie letnim i zimowym.

Możliwości wyżywienia:

Na terenie Muzeum znajduje się restauracyjka, lecz jej godziny otwarcia niestety nie są normowane.

Możliwości Noclegu:

W Muzeum nie mamy możliwości zatrzymania się na nocleg.

Przykładowe ceny:

Bilet normalny 10 PLN. Bilet ulgowy 6 PLN. Oferta edukacyjna w ramach lekcji muzealnych dla dzieci przedszkolnych i klas zerowych 9 PLN, dla dzieci starszych 12 PLN. Inna oferta edukacyjna możliwa po skalkulowaniu kosztów.

DANE KONTAKTOWE
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
ul. Szydłowiecka 30, 26-600 Radom
muzeumwsi@muzeum-radom.pl,
ewa.szczepanowska@muzeum-radom.pl
(+48 48) 332 92 81
www.muzeum-radom.pl
Pracownicy muzeum
114 km / 1 godz. 39 min.
Sprawdź nasz profil