„Kiedyś wieś wytwarzała wszystko, co ludziom do szczęścia i życia było potrzebne”.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu to tak naprawdę obszar poza czasem. Przekraczając jego bramę znajdujemy się w magicznym lesie. Na jego polanach natrafiamy na wieś mazowiecką z polami, zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi, młynami, karczmami, wiatrakami a nawet kościołem. Odwiedziny w chałupie bogatego chłopa, wizyta w olejarni czy we wnętrzu wiatraka pozwoliły nam poczuć realia życia na XIX wiecznej wsi. Jak zawsze interesowała nas ścieżka kulinarna. Wybierając ten szlak odwiedziliśmy bartników, młyny wodne, pola warzywne i obsiane zbożami. Zerknęliśmy do kuchni i spiżarni krytych słomą chat. Podczas odwiedzin w skansenie zrozumieliśmy, że codzienne życie na wsi kręciło się wokół jednego tematu - przygotowywania pożywienia. Święta zaś polegały na tym, żeby jak najsmaczniej przygotować owoce natury i własnej pracy.

Radomskie to nie jest typowe Mazowsze. To region, który przez lata kultywował swoją tożsamość i folklor. Historycznie bliżej było tym ziemiom do Sandomierza czy Małopolski. Teraz jednak Radom i jego okolice stanowią jeden ze składników wielobarwnej układanki jaką jest Mazowsze. Koniecznie trzeba ten element zrozumieć i poznać, żeby wiedzieć, na czym polega dzisiejsza wielokulturowość regionu.

Nigdy nie docenilibyśmy smaku prawdziwego chleba, gdyby nie uczestnictwo w warsztatach „od ziarna do chleba” organizowanych w Muzeum. Dopiero dzięki nim poczuliśmy jak głęboki jest związek człowieka z naturą. - Rodzina Szaranów z Warszawy.

Czy ktoś jeszcze wie co to jest fajerka? My wiemy, bo zobaczyliśmy prawdziwy gliniany piec kuchenny z żelazną blachą i czterema fajerkami. W izbie podłoga również była z gliny i dzięki temu była ciepła i przyjemna dla nóg. - Joanna i Czarek z Radomia.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Samo miejsce lokalizacja, położenie:

Jeszcze w granicach miasta Radomia leży 35 hektarowy kompleks muzealny.

Dojazd:

Muzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, tuż przy trasie E77 Warszawa-Kraków. Wejście do muzeum znajduje się od ul. Stawowej (dojazd od ul. Krychnowickiej). Do muzeum można dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr 14, 17. Z dworca PKP i PKS dojazd linią nr 14, kursy na tej linii odbywają się jedynie w dni powszednie.

Oferta podstawowa:

  • Muzeum Wsi Radomskiej to oferta na całodzienną wycieczkę i zapoznanie się z różnorodnymi formami budownictwa wiejskiego ziemi radomskiej. Muzeum posiada 69 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego, w tym kompleks dworski i sakralny. Organizuje również szereg warsztatów (lepienie garnków, ubijanie masła) i imprez plenerowych (Święto Chleba, Festiwal Ziemniaka) związanych z życiem codziennym dawnej wsi i kulinariami. Na jego terenie można odwiedzić kilka różnych zagród pochodzących ze wsi radomskich. Zobaczyć możemy zagrodę z Jastrzębi, Kłonówka, Chomentowa. Każda z nich ma swoją historię i nieco inną specyfikę. Nie brakuje w nich niczego - poza dawnymi mieszkańcami.
  • Coś dla poszukiwaczy zaginionego smaku: Ekspozycja pszczelarska, Zespół wiatraków, Spichlerz dworski z Wilkowa, Kurnik dworski z Konar, młyny wodne z Zajączkowa i Zofiówki
  • Od ziarenka do bochenka. Zajęcia dla dzieci, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. O tym, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe. Na zajęciach można spróbować samodzielnie pozyskać mąkę oraz uformować z ciasta drożdżowego bułkę, która zostanie wypieczona
  • Ekspozycje czasowe: stół wielkanocny i stół bożonarodzeniowy
  • Warsztaty edukacyjne, podczas których wiedza przekazywana jest zarówno w formie wykładu, jak i pracy własnej. Warsztaty prowadzone są w specjalnie wybudowanym w tym celu obiekcie. Możliwe jest zrealizowanie kilkunastu tematów z zakresu dziedzictwa kulturowego i wiedzy o regionie radomskim. Na odwiedzających czekają między innymi takie lekcje muzealne: Certyfikat sprawności pradziadka, Od rośliny do tkaniny, Budownictwo ludowe Radomskiego

Konieczność umówienia się klienta:

Od wtorku do piątku o godzinie 10 i 12 odbywają się lekcje muzealne w zakresie warsztatów edukacyjnych (w obiekcie edukacyjnym - wjazd od ul. Stawowej). Istnieje możliwość zmiany godziny lekcji (do uzgodnienia przy zamawianiu lekcji). Od września lekcje muzealne odbywają się od poniedziałku do piątku, godziny do uzgodnienia.

Oferta ma charakter całoroczny.

Warto zwrócić uwagę na inne godziny funkcjonowania Muzeum w okresie letnim i zimowym.

Możliwości wyżywienia:

Na terenie Muzeum znajduje się restauracyjka, lecz jej godziny otwarcia niestety nie są normowane.

Możliwości Noclegu:

W Muzeum nie mamy możliwości zatrzymania się na nocleg.

Przykładowe ceny:

Bilet normalny 10 zł. Bilet ulgowy 6 zł. Oferta edukacyjna w ramach lekcji muzealnych dla dzieci przedszkolnych i klas zerowych 9 zł, dla dzieci starszych 12 zł. Inna oferta edukacyjna możliwa po skalkulowaniu kosztów.

DANE KONTAKTOWE
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
ul. Szydłowiecka 30, 26-600 Radom
muzeumwsi@muzeum-radom.pl,
ewa.szczepanowska@muzeum-radom.pl
(+48 48) 332 92 81
www.muzeum-radom.pl
Pracownicy muzeum
114 km / 1 godz. 39 min.
Sprawdź nasz profil