Co warto zobaczyć

Jedną z największych atrakcji Krainy Jeziorki jest zabytkowa piaseczyńsko-grójecka kolej wąskotorowa ze stacją początkową w Piasecznie przy ul. Sienkiewicza. Regularne kursy odbywają się w każdą niedzielę o 11.00. Warto też zwiedzić XIV-wieczny zamek w Czersku, szczególnie wtedy, gdy na zamkowym dziedzińcu odbywają się rycerskie pojedynki (13-14.05 – Turniej rycerski, 1-2.07 Szwedzi na Zamku). Dla rowerzystów są specjalne zniżki. Można też pospacerować w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, w którym koniecznie trzeba zajrzeć do tężni solankowej. Jeśli komuś mało leczniczych źródeł, może odwiedzić termy w Mszczonowie. Rajem dla wędkarzy może natomiast okazać się zalew Osieczek (gm. Pniewy), gdzie można złowić m.in. pstrąga tęczowego i potokowego.

Warto zobaczyć także ciekawe drewniane kościoły w Chynowie, Rembertowie, Lutkówce i na Mariankach w Górze Kalwarii, liczne pałace, dwory oraz często towarzyszące im parki (szczególnie w powiecie grójeckim). Do najciekawszych zabytkowych miast zaliczymy Piaseczno, Górę Kalwarię, Grójec z zabytkowymi ratuszami oraz Tarczyn, Mszczonów i willowy Konstancin – jedyne uzdrowisko na Mazowszu.

Na pewno warto wypożyczyć kajak i spłynąć z Zalesia Dolnego do Konstancina-Jeziorny, nie martwiąc się o rower, który w miejsce zakończenia spływu dowiezie nam organizator wypożyczalni kajaków. Więcej na: www.kajaki-piaseczno.pl. Bardziej odważnym polecamy kajak na Wiśle. Tu pomoże strona www.kajakigorakalwaria.pl. W tym roku szczególnie polecamy wydarzenia nad Wisłą, tj. Flis Festiwal (13-14.05), piknik „U Rzeki” (3.06) czy Zielone Świątki na Urzeczu (4.06), ponieważ 2017 to rok Rzeki Wisły. Będzie się działo!

Mnóstwo innych powodów

W dolinie Jeziorki łącznie zlokalizowanych jest także 8 muzeów, 60 obiektów noclegowych (w tym 8 gospodarstw agroturystycznych) i kilkaset wartych odwiedzenia atrakcji, takich jak parki linowe czy paintball. Na terenie każdej z 10 gmin Krainy działają stadniny konne (w sumie ponad 20), wypożyczalnie sprzętu wodnego dające możliwość pływania po Jeziorce, Wiśle oraz zbiornikach zamkniętych (np. Planeta Zalesie w Zalesiu Górnym) czy wiejskie zagrody z wieloma atrakcjami w jednym miejscu, takie jak Ranczo pod Bocianem, Gościniec Wiecha (gm. Tarczyn) czy Wioska pod Kogutem (gm. Prażmów).

Bogactwo przyrodnicze

Także przyroda nas rozpieszcza. Liczne są tu rezerwaty czy leśne kompleksy wypoczynkowe, jak choćby te w Magdalence (gm. Lesznowola), Zimnych Dołach koło Żabieńca czy w okolicach Osuchowa (gm. Mszczonów). Warte poznania jest samo środowisko rzeki Jeziorki oraz jej dopływów, które dostarczy każdemu wielu niezapomnianych wrażeń, pozwoli wypocząć i nabrać sił. Dlatego szczególnie polecamy wycieczkę Szlakiem głównym Krainy
Jeziorki, który biegnie wzdłuż rzeki na długości blisko 82 km. Liczne na obszarze Krainy rezerwaty (np. Rezerwat Skarpa Jeziorki w gm. Prażmów), kompleksy leśne ziemi mszczonowskiej, grójeckiej, a także Chojnowskiego Parku Krajobrazowego to wspaniałe tło każdej rowerowej wycieczki.

Smakowita Kraina

Wiosną niewątpliwie urokliwe są kwitnące sady zlokalizowane w okolicach Grójca, Tarczyna i Góry Kalwarii, których smakowite plony stanowią 30 procent krajowej produkcji jabłek. Przepyszny naturalny sok jabłkowy znajdziemy już na niemal każdym targowisku. Od niedawna produkowany tu cydr zdążył już podbić podniebienia miłośników kulinarnych smakowitości, tak jak słodycz ziemi czerskiej – „Czerlotka”, którą można zjeść w cukierniach w Górze Kalwarii, czy pyszne potrawy z lesznowolskich dyń. Amatorom słodkości możemy też polecić smakowite i naturalne miody, jak choćby te z Tęczowej Pasieki w Cieciszewie, gdzie znajdziemy też podpuszczkowe sery cieciszewskie. Koniecznie także trzeba wstąpić do jednej ze staropolskich karczm i wyśmienitych restauracji, których na terenie Krainy Jeziorki jest ponad 100. Ich listę, jak i też mapy szlaków rowerowych znajdziemy na stronie
www.krainajeziorki.pl.

Tekst i zdjęcie: Arkadiusz Strzyżewski

Jak dotrzeć?

Z Warszawy, aby dotrzeć do szlaków rowerowych Krainy Jeziorki, wystarczy skorzystać z istniejącego od lat Chojnowskiego Szlaku Rowerowego (początek: Kabaty – Piaseczno – Góra Kalwaria) oznaczonego w terenie na zielono lub Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego (Warszawa – Konstancin – Góra Kalwaria – Czersk) koloru niebieskiego, który zaczyna się już w Łomiankach i biegnie przez stolicę wzdłuż Wisłostrady. Doprowadzą nas one do pozostałych 16 tras przygotowanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki. Do tej urokliwej Krainy można też dotrzeć pociągiem Kolei Mazowieckich, np. do Zalesia Górnego czy Piaseczna, lub liniami podmiejskimi ZTM: 709, 710, 724, 727, 739, 742, a także korzystając z usług PKS Grójec czy PKS Polonus, które ruszają głównie ze stacji Metro Wilanowska. Planując podróż, pamiętać należy o kursującym od kilku lat promie na Wiśle na trasie Gassy – Karczew, dzięki czemu jeszcze ciekawiej można zaplanować rowerowy wypad.

Kraina Jeziorki to ponad 400 km szlaków rowerowych w dolinie rzeki Jeziorki. Leży o krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Można tu nie tylko aktywnie (rowerem, kajakiem lub pieszo) i miło spędzić weekend, ale też przeżyć prawdziwą przygodę, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, poobcować z naturą, zobaczyć wiele interesujących, zabytkowych i inspirujących miejsc, a na koniec też dobrze zjeść.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Kraina Jeziorki. Rowerowy raj na południe od Warszawy

 
DANE KONTAKTOWE
Kraina Jeziorki. Rowerowy raj na południe od Warszawy
 ,  
 
 
www.krainajeziorki.pl
 
 
Sprawdź nasz profil