PODRÓŻE

DZIEŃ DZIECKA 2019 NA MAZOWSZU

Rezerwat Smoków na Farmie Iluzji

Piękny piątek, sobota z przelotnymi opadami i słońcem, a na koniec upalna niedziela z odrobiną chmur – taka prognoza to zachęta do spędzenia dnia dziecka w plenerze, ale – zwłaszcza w sobotę – niedaleko miejsc zadaszonych. Możliwości jest mnóstwo, festyny i pikniki odbywają się niemal w każdej miejscowości, a w Warszawie zorganizowano nawet cały tydzień dziecka z mnóstwem kulturalnych i edukacyjnych atrakcji. Tutaj skupimy się na miejscach wyjątkowo atrakcyjnych pod względem turystycznym, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu, a dzień dziecka to dobra ku temu okazja.

MAGIA CYRKU I ZABAWY

Dwa największe i najbardziej zwariowane place zabaw na Mazowszu to oczywiście dawna baza cyrkowa Julinek w Lesznie oraz Farma Iluzji w Mościskach koło Trojanowa. Każde z tych miejsc leży w niedaleko Warszawy, ale w wystarczającej odległości, by pooddychać powietrzem świeższym niż otoczenie wielkiego miasta.

W Julinku, poza atrakcjami dostępnymi od wiosny do jesieni (m.in. Kraina Dmuchańców z mnóstwem dmuchanych zabawek i 12-metrową zjeżdżalnią, olbrzymi park linowy z 7 trasami i prawie 150 przeszkodami, pole do minigolfa z 18 dołkami, tor rajdowy dla samochodzików elektrycznych), będą też 1 i 2 czerwca specjalne punkty programu: pokazy cyrkowe i wizyta robotów! A po zabawie, albo między jedną zabawą a drugą, można wybrać się na wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej.
WIĘCEJ O JULINKU

Na Farmie Iluzji można spędzić cały weekend biegając od atrakcji do atrakcji, a i tak nie wystarczy czasu na zapoznanie się ze wszystkimi tajemnicami tego miejsca, zaczynając od słynnej Chaty Iluzji, poprzez Tunel Zapomnienia, Muzeum Iluzji, Zakręcony Domek, Labirynt Luster, Bajkowy Pałac Cieni i Kopalnię Złota, a pokazy magii takich mistrzów jak Maciej Pęda, który wystąpi w sobotę i niedzielę. Będzie też Balonowe Show, Zabawa w Krainie Szczęścia Patrycji Lipińskiej i pokaz iluzji kinetycznej tajemniczego SHAO.
WIĘCEJ O FARMIE ILUZJI

Plac zabaw w Muzeum Wsi Radomskiej, fot. M. Sobańska
Plac zabaw w Muzeum Wsi Radomskiej, fot. M. Sobańska

FOLKOWY DZIEŃ DZIECKA

Dwa fantastyczne skanseny na Mazowszu – w Sierpcu i Radomiu – oferują z okazji dnia dziecka niesamowite niedzielne pikniki rodzinne.

W Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się 2 czerwca familijna gra terenowa „WYPRAWA RODZIN – CZAS WYOBRAŹNI”. Uczestnicy napotkają na trasie warsztaty, bazy edukacyjne, bazy sprawnościowe i wiele ciekawych miejsc w kategoriach Nauka, Sztuka, Sport i zdrowie oraz Uważność, w sumie około 30 atrakcji i zadań specjalnych.
WIĘCEJ O DNIU DZIECKA W MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza 2 czerwca na piknik rodzinny „Dzień Dziecka w skansenie”. W programie: zabawy i konkursy z nagrodami dla całej rodziny, pokazy dawnych zajęć wiejskich, zapomnianych rzemiosł, degustacje tradycyjnego jedzenia, kiermasz produktów regionalnych i zabawek oraz koncerty. Cały skansen zamieni się w gigantyczny plac zabaw, na którym będzie można przetestować gry i zabawy dawnych mieszkańców mazowieckich wiosek.
WIĘCEJ O DNIU DZIECKA W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ

Zamek w Czersku z lotu ptaka
Zamek w Czersku z lotu ptaka

HISTORIA NA DZIEŃ DZIECKA

Poznawanie historii poprzez doświadczanie i przeżycie, na przykład udział w rekonstrukcjach wydarzeń albo czynności z dawnych wieków, to świetny sposób, by nie tylko dobrze poznać przeszłość, ale też lepiej ją zapamiętać.

„Historia Mazowsza ogniem pisana” to hasło wydarzenia na Zamku w Czersku – ciekawa propozycja przyjrzenia się historii regionu z perspektywy… ognia. W programie imprezy zaplanowanej na 1 i 2 czerwca znalazły się pokazy rzemiosł wykorzystujących ogień, m.in. wytop żelaza w dymarkach, wypał węgla drzewnego, pozyskiwanie dziegciu, warsztat kowala, odlewnika, wypał naczyń ceramicznych, pozyskiwanie soli, przyrządzanie potraw na ogniu, a także obóz wojów.
ARCHEOLOGIA ŻYWA NA ZAMKU W CZERSKU

Ładny weekend to dobra okazja, by wyskoczyć do Nowego Dworu Mazowieckiego i odwiedzić Twierdzę Modlin. Szczęśliwcom może nawet uda się wziąć udział w zorganizowanej wycieczce po miejscach niedostępnych na co dzień dla turystów w Koszarach Modlin. Ale nawet jeśli się nie uda, nie będzie to czas stracony, ponieważ jest to niesamowite miejsce, które chociaż raz w życiu trzeba zobaczyć.
TAJEMNICE NAJWIĘKSZEJ TWIERDZY ŚWIATA

Warsztaty w królewskiej drukarni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to propozycja dla miłośników ręcznych robótek zakochanych w papierze, jego fakturze i możliwościach. Nadworny drukarz królewski Karol Schreiber zdradzi uczestnikom zajęć, w jaki sposób pozyskiwano niegdyś papier na druki ulotne, kiedy minęła era kosztownego papirusu i pergaminu oraz co on sam drukował z rozkazu swojego pana.
WARSZTATY RODZINNE W WILANOWIE

Jarmark Tumski w Płocku
Jarmark Tumski w Płocku

DZIECIĘCY JARMARK TUMSKI

Cały ostatni dzień Jarmarku Tumskiego w Płocku, czyli 2 czerwca, będzie przebiegał pod znakiem Dziecięcego Jarmarku, a cele są nie tylko zabawowe, bo chodzi o ratowanie świata, m.in. poprzez recykling i rozwijanie świadomości ekologicznej. Dzieci będą mogły samodzielnie wyprzedawać rzeczy używane (zabawki, książki, przybory szkolne własne rękodzieło), ucząc się przy okazji przedsiębiorczości i szacunku dla posiadanych rzeczy.
Stary Rynek w Płocku, 2 czerwca, godz. 10.00-16.00
WIĘCEJ O JARMARKU TUMSKIM

fot. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

KOLEJOWY DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka w Stacji Muzeum w Warszawie to radosny festyn rodzinny z masą atrakcji dla najmłodszych (malowanie buziek, wodne tatuaże prosto ze świata kolei, maskotek, zwierzątek i różnych figur z balonów), a także punkty programu możliwe do zrealizowania tylko w tym miejscu, m.in. zwiedzanie wnętrza wagonu salonowego Ashx 01 oraz wagonu artyleryjskiego, a także możliwość skorzystania z symulatora lokomotywy EU07, który został uruchomiony w Stacji Muzeum w tym tygodniu.

Dzień Dziecka to świetna okazja, by przejechać się kolejką wąskotorową. 1 i 2 czerwca kursy odbędą zarówno kolejki wąskotorowe wyruszające z Sochaczewa, jak i z Piaseczna. Niestety na kurs z Sochaczewa wyprzedano już wszystkie bilety, za to można odwiedzić tamtejsze Muzeum Kolei Wąskotorowej i wziąć udział w Dniu Dziecka w Stylu Retro.
DZIEŃ DZIECKA W STYLU RETRO
DZIEŃ DZIECKA Z PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJĄ WĄSKOTOROWĄ

I jeszcze jedna kolejowa propozycja, tym razem dotycząca kolejowych makiet i lokomotyw w wersji zminiaturyzowanej: dwa dni z modelami w Żyrardowie!
II ŻYRARDOWSKIE SPOTKANIE MODELARZY KOLEJOWYCH

Dobrej zabawy!

Ps przy okazji: warto już dziś zapisać w kalendarzu, że 15-16 czerwca w siedzibie zespołu Mazowsze w Karolinie odbędzie się Rodzinny piknik z zespołem Mazowsze!

Facebook