Na brzegu Wisły, pomiędzy Wyszogrodem a Nowym Dworem Mazowieckim, leży niewielka miejscowość z unikalnymi na skalę kraju romańskimi zabytkami, ciekawym układem urbanistycznym, muzeum misyjnym z pamiątkami z całego świata, niezwykłą historią i piękną panoramą doliny królowej polskich rzek ze skarpy wiślanej. Kilka lat temu Czerwińsk, bo o nim mowa, zyskał kolejny atut: inscenizację „Misterium Męki Pańskiej”, które w weekendy Wielkiego Postu przyciąga do klasztoru ojców salezjanów tysiące pielgrzymów.

Romańska bazylika z włoskim portalem

Zabytkiem najwyższej klasy jest w Czerwińsku dwuwieżowa bazylika romańska z otaczającym ją zespołem klasztornym. Budowa świątyni ufundowanej przez biskupa płockiego Aleksandra z Mallone rozpoczęła się w trzeciej dekadzie XII w. Z połowy tego stulecia pochodzi ogromny portal romański wykonany prawdopodobnie we Włoszech w warsztacie Wiligelma z Modeny. Według legendy o dwie gładkie kolumny portalu ostrzyli miecze polscy rycerze zmierzający pod wodzą króla Władysława Jagiełły na pola Grunwaldu. Niedaleko stąd przeprawili się przez Wisłę po moście łyżwowym, by połączyć się z siłami litewskimi księcia Witolda.

Podczas zwiedzania bazyliki nie wolno pominąć romańskich fresków, to bodaj największy zespół XIII-wiecznych malowideł ściennych w Polsce. Po wyjściu ze świątyni można zapukać do klasztoru i poprosić o oprowadzenie po tutejszym muzeum, w którym prezentowane są pamiątki z podróży misyjnych salezjanów do różnych części świata. A później warto jeszcze przejść się uliczkami dawnego miasta, ponieważ jego układ urbanistyczny z zabytkowymi budynkami mieszkalnymi jest kolejnym skarbem Czerwińska. Właśnie, układ urbanistyczny – trudno po takim spacerze uwierzyć, że zwiedzało się wioskę...

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej

Czerwińskie „Misterium Męki Pańskiej” należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Jego twórcami są salezjanie: ks. dr Franciszek Harazim napisał tekst, a muzyka jest dziełem wybitnego kompozytora ks. dr. Antoniego Hlonda podpisującego swoje dzieła pseudonimem „Antoni Chlondowski".

Po raz pierwszy „Misterium...” zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska. W tutejszym klasztorze wystawiono je po raz pierwszy w 1949 r. Od tego momentu czerwińska „Męka” wpisała się w tradycję Mazowsza ściągając publiczność z całej Polski.

Przez długie lata wykonawcami widowiska byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu w Czerwińsku, „Misterium” przestało być w tej miejscowości wystawiane. W 2014 roku salezjanie powrócili do wielkopostnej tradycji i widząc duże zainteresowanie ze strony wiernych postanowili ją kontynuować. We współczesnej inscenizacji wyreżyserowanej przez Mariusza Wąsowskiego uczestniczą aktorzy i muzycy zawodowi oraz młodzież ze środowisk salezjańskich.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Czerwińsk - romańskie sanktuarium i pustynne brzmienia

Korzenie muzyki i teatru

„Misterium” jest jednym z elementów organizowanych w Czerwińsku rekolekcji wielkopostnych. Pielgrzymi odwiedzają piękną zabytkową świątynię z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, w której salezjanie zapewniają im posługę duszpasterską: naukę i sakrament pokuty. A ważną częścią rekolekcji jest to, co było istotą teatru u jego początków –przeżycie dobrze znanej historii i doświadczenie jej osobiście.  

– Myślę, że widzowie, którzy przyjeżdżają do Czerwińska, nie do końca szukają teatru – wyjaśnia ten fenomen reżyser „Misterium...” Marcin Wąsowski. – Szukają raczej przeżycia, doświadczenia. Samo słowo „misterium” jest bardzo w tej sytuacji adekwatne. Potrzebują poruszenia. Czasem wystarczają do tego proste rzeczy. Temat i cała historia są tak mocne, że ludzie przyjeżdżają właśnie dla nich. Żeby jeszcze raz to przeżyć, Albo żeby przeżyć tę historię na nowo. Żeby zobaczyć coś, czego wcześniej nie widzieli. Dla nas też jest to ważna historia i niezwykła przygoda. To nie jest tylko praca – mówi Wąsowski.

Muzycznym tłem spektaklu są „Gorzkie żale” i pieśni z nimi powiązane albo na nich oparte. Śpiew a capella z towarzyszeniem liry korbowej oraz instrumentów perkusyjnych. Od dwóch lat w „Misterium” występuje również Michał Kaczor grający na instrumentach biblijnych, które posiada w swojej bogatej kolekcji. – Dzięki temu do „Misterium” wkradają się brzmienia orientalne i pustynne ubogacając cały spektakl – ocenia Marcin Wąsowski.

Przed przyjazdem do Czerwińska warto zajrzeć na stronę „Misterium...” lub profil widowiska na Facebooku, żeby sprawdzić dostępność miejsc:
http://misterium.bosko.pl
www.facebook.com/MisteriumCzerwinsk

DANE KONTAKTOWE
Czerwińsk - romańskie sanktuarium i pustynne brzmienia
ul. Klasztorna 23, Czerwińsk nad Wisłą, 09-150
czerwinsk@ salezjanie.pl
24 231 50 88; kom. 784 447 768
czerwinsk.salezjanie.pl
 
 
Sprawdź nasz profil