Aura okolic Sochaczewa i muzyczna historia z awanturniczą nutką w tle aż prosiły się o wyjątkowe upamiętnienie. I stało się.

CIEKAWE HISTORIE:

Jest takie miejsce na Ziemi, w którym mazurki piecze się przez okrągły rok. Najwięcej oczywiście przed Świętami Wielkiej Nocy, ale sporo także w lecie oraz przed koncertami Chopinowskimi. Bo to Mazurki Chopina, specjalność Cukierni Lukrecja z Sochaczewa.

Związków Chopina z mazurkami nie trzeba nikomu wyjaśniać, ale o związkach z Sochaczewem warto przypomnieć. Zaledwie 2 km na północny wschód od miasta położona jest Żelazowa Wola i otoczony pięknym zabytkowym parkiem Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – miejsce pielgrzymek pianistów i melomanów z całego świata. W pobliżu znajduje się również inny ważny punkt na Szlaku Chopinowskim – Brochów z kościołem św. Rocha, w którym rodzice Fryderyka wzięli ślub, a on sam został ochrzczony. Trasę, na której leży Sochaczew, młody pianista wielokrotnie przemierzał podczas licznych wojaży. W samym mieście dał również szczególny koncert. By występ mógł dojść do skutku, kompozytor został praktycznie uprowadzony. Generał Piotr Szembek, oficer meloman, wysłał pod dom Chopinów w Warszawie adiutanta z „szybką bryczką” ze zmianą koni i zarządził sprowadzenie pianisty do klasztoru dominikanek w Sochaczewie, gdzie stacjonowało wojsko. Na Fryderyka czekał już fortepian, a także pułkowa orkiestra i sam generał, który nie ograniczył się do roli słuchacza. „(…) jest bardzo muzykalny, gra dobrze na skrzypcach i jest zabity Paganinista” – napisał Chopin o Szembeku w jednym z listów. Koncert odbył się 29 sierpnia 1830 r.

MAZOWIECKIE OPOWIEŚCI:

Aura okolic Sochaczewa i muzyczna historia z awanturniczą nutką w tle aż prosiły się o wyjątkowe upamiętnienie. I stało się: kilka miesięcy przed rozpoczęciem Roku Chopinowskiego 2010 w Cukierni Lukrecja w Sochaczewie powstało wyjątkowe ciasto o jajowatym kształcie, z czekoladową podobizną Fryderyka Chopina oraz kluczem wiolinowym i kilkoma nutami na pięciolinii. Nad recepturą tego specjału pracował prezes cukierni Dariusz Makowski. – Powstały dwa rodzaje Mazurka Chopina: biały i ciemny, jeden z posmakiem orzechowym, a drugi z bezą i posmakiem kawowym – opowiada mistrzyni cukiernictwa i szefowa cukierni Anna Makulska. W czym tkwi tajemnica ciasta wyróżnionego Sochaczewskim Dukatem oraz nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego? – Mazurek jest wykonywany wyłącznie z naturalnych składników. Czekolada, białko, chrupki, które również wytwarzamy w cukierni – wylicza Anna Makulska. – Jest jednocześnie delikatny i wyrazisty w smaku – podsumowuje współtwórczyni słodkiego sukcesu.

OFERTA:

Najpierw Mazurek Chopina stał się wizytówką Sochaczewa, idealnym prezentem dla oficjalnych gości tego miasta. Dziś bez czekoladowych ciast z bezą lub orzeszkami nie obejdzie się żadna ważna uroczystość na Mazowszu związana z Chopinem. Wirtuozi fortepianu za muzyczne mazurki otrzymują mazurki cukiernicze, z Mazurkami Chopina wyjeżdżają światowe sławy i wiozą mazowiecki smak do różnych części świata – od Ameryki po Chiny. Niestraszne mu dalekie podróże. – W naszych mazurkach jest dużo czekolady oraz składniki, które się nie psują, na przykład orzeszki z miodem – wyjaśnia Anna Makulska i zapewnia, że w chłodnym miejscu Mazurek Chopina może stać nawet do dwóch tygodni. I równie dobrze znosi krótkie dystanse, na przykład z cukierni do domu cioci, babci czy kuzynów.

Cukiernia Lukrecja przygotowuje Mazurki Chopina średnio raz w tygodniu, a w gorętszym okresie, na przykład latem, kiedy ciasto serwowane jest też w małych kostkach i sprzedaje się go więcej, dwa razy w tygodniu. Oczywiście najwięcej mazurków powstaje przed Wielkanocą, w zależności od liczby zamówień. Raz w roku realizowane jest też zamówienie specjalne: na bazie przepisu na Mazurek Chopina powstaje ciasto gigant, co roku bijące własny rekord. Był już mazurek liczący 3 metry szerokości, był i taki, który ważył 300 kilogramów. Te niezwykłe wyczyny cukiernicze można podziwiać raz w roku – podczas Dni Sochaczewa. Na co dzień Mazurki Chopina dostępne są w cukierni i sklepach firmowych oraz kawiarniach Lukrecji w Sochaczewie, Żyrardowie i Płocku.

SPECJALNOŚĆ W MENU: Mazurek Chopina, Beza Lukrecja, Liść Jesieni

Dane kontaktowe

Cukiernia Lukrecja
Sochaczew, ul.Płocka 40, 96-500 Sochaczew
Instagram
Tripadvisor
Strona www
Facebook