PODRÓŻEWYDARZENIA

BASTION MAZOWSZA OTWARTY DLA GOŚCI

To właśnie tutaj ostatnia władczyni niezależnego Mazowsza schroniła się przed polskim królem, a z murów warowni obśmiano i odprawiono z niczym posłów Rzeczypospolitej. Dziś posłowie, królowie i inni turyści mogą bez przeszkód wchodzić do gotyckiej części zespołu zabytkowego zamku książąt mazowieckich w Liwie, zamkniętej przez półtora roku nawet dla duchów przeszłości. Uroczyste otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie odbyło się 11 maja 2019 r.

Prace związane z budową Parku Kulturowo-Historycznego przy zamku książąt mazowieckich w Liwie zakończyły się wiosną 2019 r. Po oficjalnym zamknięciu inwestycji można znowu wejść do gotyckiej części twierdzy: nie tylko do wieży bramnej, ale także – po raz pierwszy od 40. lat – do wyremontowanej piwnicy gotyckiej, którą przystosowano do prowadzenia lekcji muzealnych i organizowania wystaw.

W Parku Kulturowo-Historycznym powstało pole namiotowe z budynkiem zaopatrzonym w prysznice i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Teren został otoczony stylizowaną palisadą, a dla najmłodszych powstał rycerski plac zabaw.

Przez łąkę poprowadzono na podzamcze imponujący stumetrowy pomost nawiązujący do historycznej konstrukcji zwanej Przygródkiem. Przed czterema stuleciami było to kilkanaście obiektów zbudowanych na palach i z czasem być może uda się wszystkie odtworzyć. Na razie zyskano wyeksponowane miejsce, niezwykle atrakcyjne podczas takich imprez plenerowych jak Turniej Smaków czy turnieje rycerskie i inne rekonstrukcje historyczne. Poza pomostem powstał też taras nad gotycką piwnicą, gdzie będzie można organizować występy plenerowe po rozłożeniu przenośnej sceny.

Między wydarzeniami kulturalnymi park przy zamku będzie przede wszystkim wygodnym zapleczem dla turystów: zarówno miłośników opowieści niesamowitych wypatrujących Żółtej Damy, której – jak zapewnia dyrektor Muzeum Zbrojowni Roman Postek – remonty i rozbudowa nie przepłoszyły i nie zniechęciły do nawiedzania zamku; dla wędrowców podróżujących po Mazowszu i Podlasiu z namiotami, jak i wielbicieli spływów kajakowych. Specjalnie dla nich powstał pomost pływający – przystań na Liwcu, a także wiaty chroniące kajakarzy przed deszczem.

Warto tu wracać nie tylko dla zamku, duchów, pięknych krajobrazów Doliny Liwca oraz fantastycznych imprez. Budowę parku poprzedziły prace wykopaliskowe, podczas których archeolodzy odkryli kilkadziesiąt tysięcy cennych reliktów przeszłości. Obecnie są one poddawane konserwacji, ale za jakiś czas, może już w przyszłym roku, wzbogacą zamkową ekspozycję muzealną. Wystawy stałe muzeum w dworze barokowym przy wieży bramnej były otwarte także w czasie remontu, a i obecnie zachęcają do obejrzenia bogatej kolekcji uzbrojenia z XV-XX w. oraz obrazów, grafik i zabytkowych mebli.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA NA ZAMKU W LIWIE
30.06.2019 – VI Międzynarodowy Turniej Smaków na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego na Zamku w Liwie
17.08.2019 – XVII Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

Dane kontaktowe

MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE
ul. S. Batorego 2, 07-100 Liw, poczta Węgrów
+48 (25) 792 57 17
Strona www
Facebook