„Wczasy pod gruszą, śliwą i jabłonią”

Wczasy pod gruszą, śliwą i jabłonią, gdzie możesz poznać smak mazowieckich owoców, nauczyć się je przetwarzać tradycyjnymi metodami i wziąć udział w warsztatach 4 pory roku w sadzie. Możesz cofnąć się w czasie do III wieku przed naszą erą, ulepić z gliny czerski kubek, taki sam jak znaleziono w pobliżu Zamku Czerskiego. W izbie muzealnej którą prowadzi Pani Barbara i jej mąż możesz odkryć tajemnice Czerskiego Zamku, który znajduje się tylko 300 metrów od gospodarstwa.

To miejsce dla osób, które poszukują odskoczni od codziennego stresu. Prawdziwym skarbem jest wiedza i otwarte serca właścicieli. Dodatkową atrakcją są piękne, malownicze sady pełne jabłoni, grusz, wiśni i śliw, do których dotrzeć możemy po krótkim, relaksującym spacerze.

Podobno nie ma muzeum w Czersku - a jednak gospodarze „Jabłonki” zgromadzili prywatną ekspozycję muzealną. Dzięki archiwalnym fotografiom można zobaczyć jak wyglądał Zamek w Czersku na przestrzeni dziejów. Gospodarze posiadają erudycyjną wiedzę o kulturze mazowieckiej w odmianie łurzyckiej. Warto również wspomnieć, że Gospodarstwo Agroturystyczne Jabłonka jest rekomendowane przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. W „Jabłonce” realizowane są 3 programy edukacyjne: Pory roku w sadzie, Rękodzieło ludowe oraz Interaktywne wykłady na temat historii Polski. W 2005 roku na Międzynarodowych Targach Turystycznych pani Barbara otrzymała natomiast trzecią nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Smakosze Mazowsza na najsmaczniejszą potrawę regionalną - kuleczki z indyka.

To w „Jabłonce” nauczyliśmy się przyrządzać najlepsze powidła ze śliwek oraz dżemy z moreli. - Rodzina Kosakowskich z Warszawy

Uczestnictwo w żywej lekcji biologii z cyklu „pory roku w sadzie” pozwoliło mi zrozumieć skąd biorą się smaki zawarte w jabłkach, śliwach i gruszach. - Andrzej z Pruszkowa

Miło spędziliśmy czas jeżdżąc rowerami wśród sadów, pogoda była całkiem, całkiem dobra i po jeździe zajadaliśmy się wspaniałymi zupami no i cudeńkiem - pierogami. Dziękujemy bardzo! - Halina i Andrzej z Zakociewic.

A JAKA JEST TWOJA HISTORIA?

Agroturystyka Jabłonka

Samo miejsce lokalizacja, położenie:

Gospodarstwo agroturystyczne i sadownicze „Jabłonka” składa się z dużego domu z pokojami gościnnymi oraz kilku sadów w Czersku. Obiekt należy do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, która oceniła jego standard na dwa słoneczka.

Dojazd:

Gospodarstwo agroturystyczne i sadownicze „Jabłonka” położone jest tuż przy drodze prowadzącej do Kościoła i ruin Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku.

Oferta podstawowa:

  • Agroturystyka
  • Warsztaty z przygotowywania zdrowej żywności i możliwość zamówienia specjałów domu (sernik puszysty, piernik z jabłkami, pierogi domowe, przetwory owocowe, pieczone mięsa)
  • Wystawy z zakresu historii regionu i Czerska
  • Żywe lekcje historii polegające na odtwarzaniu ginących zawodów (np. tkaczy, garncarzy)
  • Możliwość zamówienia posiłków bezglutenowych i bezcukrowych, kuchnia naturalna nieprzetworzona
  • Istnieje możliwość zorganizowania pokazu walk rycerskich, nauki strzelania z łuku oraz rękodzieła ludowego

Konieczność umówienia się klienta:

Nocleg i możliwość obejrzenia ekspozycji historycznej są możliwe z marszu. Uczestnictwo w warsztatach możliwe jest wyłącznie po uprzednim umówieniu.

Oferta ma charakter całoroczny.

Od kwietnia do listopada możliwe jest uczestnictwo w warsztatach, agroturystyka dostępna przez cały rok.

Możliwości wyżywienia:

Bezglutenowe i bezcukrowe wyżywienie oparte o nieprzetworzone produkty możliwe jest po umówieniu.

Możliwości Noclegu:

W gospodarstwie „Jabłonka” znajdują się miejsca dla około 20 osób. Nocleg w dwu-, trzy- i czteroosobowych pokojach z łazienkami.

Przykładowe ceny:

Nocleg od 40-50 PLN/ os w zależności od długości pobytu
Śniadanie 15 PLN, obiadokolacja 25 zł, ceny warsztatów wahają się ze względu na program i liczebność grup - od 15 do 40 pln / os.

DANE KONTAKTOWE
Agroturystyka Jabłonka
Czersk, ul. Warszawska 3, 05-530 Góra Kalwaria
czersk@o2.pl
22 727 34 38
www.jablonka.com.pl/
Barbara Jabłońska
36 km / 40 min
Sprawdź nasz profil